Aktualności

Wyróżnienie dla radomian ratujących zabytki

2012.10.30 13:15 , aktualizacja: 2012.10.31 11:10

Autor: Katarzyna Klepaczewska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Piotr Stańczyk
Fot. Piotr Stańczyk
Fot. Piotr Stańczyk

W tym roku mija 15 lat od momentu powołania do życia Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków w Radomiu. Z tej okazji stowarzyszenie zostało odznaczone Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Uroczystość odbyła się 29 października br. W imieniu marszałka Adama Struzika, Medal Pamiątkowy wręczył wicemarszałek Leszek Ruszczyk. W swym przemówieniu podkreślił znaczenie działalności stowarzyszenia na rzecz ochrony zabytków. Podziękował również za pielęgnowanie historii i tradycji południowego Mazowsza.

 

Idea założenia komitetu zrodziła się z potrzeby ratowania najcenniejszych zabytków Radomia. Organizację tworzą wybitni fachowcy różnych profesji, połączeni ideą społecznej ochrony historycznych pamiątek oraz opieki nad miejscami pamięci narodowej Radomia i ziemi radomskiej. Ich praca jest ukierunkowana na odrestaurowanie zabytków dziedzictwa kulturowego, takich jak np.: XV-wiecznego zespołu klasztornego o.o. Bernardynów. Członkowie organizują również koncerty na rzecz prac konserwatorskich, badania architektoniczno-archeologiczne i podejmują wiele innych inicjatyw.

Liczba wyświetleń: 315

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.