Aktualności

Sokołowski jubileusz

2012.11.05 09:10 , aktualizacja: 2012.11.05 13:33
Autor: oprac. Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
arch. Muzeum Szlachty...
fot. Barbara Szemplińska,...
fot. Barbara Szemplińska,...
fot. Barbara Szemplińska,...

Sto lat temu władze carskie zatwierdziły statut Fermy Rolniczej im. Tomasza Klonowskiego w Sokołówku (pow. ciechanowski). Z okazji jubileuszu w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zorganizowano sesję naukową poświęconą historii północnego zakątka Mazowsza.

 

Sesję poprzedziło spotkanie w Parku Podworskim w Sokołówku. Złożono tam kwiaty pod pamiątkową tablicą oraz posadzono Dąb Sokołowiaków. W panelu naukowym goście przybliżyli dzieje ziemi ciechanowskiej. Dr Aleksander Kociszewski wygłosił wykład „Ciechanów na przełomie XIX/XX wieku”, dr Janusz Gmitruk zaprezentował „Sokołówek w panoramie ruchu ludowego”, zaś dyrektor Krzysztof Nuszkiewicz przybliżył „Rys historyczny Jadwigi Dziubińskiej”.

 

Marszalek Adam Struzik podkreślił znaczenie ciężkiej pracy Tomasza Klonowskiego oraz wysiłki Członków Społecznego Komitetu Przywracania Pamięci o Sokołówku im. Tomasza Klonowskiego. Dom Klonowskich w Sokołówku był miejscem otwartym dla ludzi zainteresowanych rozwojem i zaangażowanych w ochronę polskości. Można tu było zasięgnąć informacji, dyskutować na temat ścierających się prądów politycznych czy społecznych. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie wartości popularyzowanych przez Tomasza Klonowskiego, bo jego pionierskie działania na rzecz kształtowania postaw patriotycznych oraz podnoszenia poziomu edukacji mają charakter ponadczasowy – podsumował marszałek.

 

Uroczystość jubileuszową uświetnił koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Rolniczych w Gołotczyźnie, Golądkowie, Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie oraz Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”.

 


Wieś Sokołówek ponad 100 lat temu, była – za sprawą Tomasza Klonowskiego– siedzibą słynnej w Królestwie Kongresowym szkoły rolniczej dla niezamożnychchłopców wiejskich. Klonowski, jako pierwszy na Mazowszu północnym ziemianin, przekazał swoje dobra społeczeństwu. Dążył do likwidacji analfabetyzmu oraz rozbudzenia świadomości klasowej i narodowej wśród chłopstwa. Awans społeczny tej grupy widział w umożliwieniu jej szerokiego dostępu do oświaty. Wolą Klonowskiego było, aby w jego majątku powstała ludowa szkoła rolnicza, zapewniająca edukację dzieciom drobnych rolników. Po wielu perypetiach otwarto placówkę z językiem polskim jako wykładowym, przynajmniej na zajęciach praktycznych, co w tamtym okresie było niezwykłym osiągnięciem patriotów ziemi ciechanowskiej.

Liczba wyświetleń: 315

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.