Aktualności

Zabytkowy ratusz w Maciejowicach w nowej odsłonie

2012.11.09 15:55 , aktualizacja: 2012.11.09 16:03
Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.UG Maciejowice

Rewitalizacja zabytkowego ratusza w Maciejowicach (pow. garwoliński) dobiegła końca. 9 listopada oddano do użytku odnowiony budynek. W uroczystości udział wzięła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska pogratulowała władzom gminy realizacji tak wspaniałej inwestycji. Zaznaczyła, że historyczny budynek stanowi piękną wizytówkę miasta. – Dzięki środkom unijnym jesteśmy w stanie uratować wiele cennych zabytków, czego najlepszym przykładem są maciejowicki ratusz i rynek – podkreśliła.

 

Remont obiektu kosztował ponad 1 mln zł. Inwestycja została wsparta środkami w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w kwocie 461 tys. zł.

 

Budynek przeszedł całkowitą metamorfozę. Wymieniono okna, wykonano elewację zewnętrzną i część dachu, odnowiono sale  ratusza. Zmodernizowano także rynek – zerwano dotychczasowy bruk i położono go na nowo, wcześniej budując instalacje pod ziemią, m.in. kanalizację burzową.

 

Ratusz stał się siedzibą gminnych instytucji. Znajduje się w nim również, jedyne w Polsce, Muzeum im. Tadeusza Kościuszki. Oprócz pamiątek po insurekcji i jej naczelniku w placówce eksponowane są wykopaliska z okresu kultury łużyckiej, odkryte w pobliskim Kochowie.

 

Prawa miejskie odebrano miejscowości w 1875 r. Obecnie, administracyjnie, Maciejowice są wsią, choć okazały  rynek z ratuszem  przypomina o miejskiej przeszłości. Rozległy, brukowany polnymi kamieniami wydłużony plac, z którego czterech rogów wybiegają po dwie ulice, otoczony jest skromnymi domami. Na tym pustym placu dominuje ratusz. Zbudowano go na początku XIX wieku, w stylu klasycystycznym, od razu przeznaczając jego wnętrze na siedzibę rady i kramy dla znaczniejszych kupców. W okresie międzywojennym, gdy władz miejskich już nie było, budynek znalazł się w rękach prywatnych: mieściły się w nim mieszkania i sklepy. Obecnie, z odrestaurowanym rynkiem, jest wizytówką dawnego miasteczka.

Liczba wyświetleń: 529

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.