Aktualności

Listopad miesiącem Brunona Schulza

2012.11.09 11:35

Autor: Agnieszka Niedźwiedzka, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W Senacie została otwarta wystawa Bruno Schulz, zorganizowana z okazji okrągłych rocznic urodzin i śmierci artysty. Na wernisażu Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk

 

Organizatorem przedsięwzięciabyło Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wystawa wiąże się z uchwałą Senatu ogłaszającą listopad 2012 r. miesiącem Brunona Schulza, w związku z dwoma ważnymi rocznicami – 120 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci artysty.

 

Podczas wystawy członek zarządu obejrzał ekspozycje składającą się z 24 plansz przedstawiających rysunki, fotografie dotyczące twórczości, rodziny i przyjaciół artysty, a także zapoznał się z fragmentami prozy jednego z najciekawszych pisarzy XX w. Podstawę wystawy stanowi słynna „Xsięga bałwochwalcza”, czyli zbiór rysunków wykonanych techniką tzw. cliche verres, nad którymi artysta pracował od 1920 r. Ekspozycja pokazuje również związki Schulza z nurtem dekadentyzmu i  największymi polskimi twórcami tamtych czasów – Gombrowiczem oraz Witkacym.

  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka

Liczba wyświetleń: 244

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.