Aktualności
Za zasługi dla kultury ludowej
Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród nich są reprezentanci Mazowsza. Zaszczytne wyróżnienia, promujące osiągnięcia we współczesnej twórczości, wręczono podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie 14 listopada. W wydarzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.
W tegorocznej, 37. edycji uhonorowano twórców – artystów kultywujących autentyczne wartości kultury swoich regionów, a także organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę. Nagrodzono również tych, którzy gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłości.
– To ważne, że kultura ludowa cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dziękuję laureatom za kultywowanie polskiej tradycji. Przypominacie młodszym pokoleniom, że należy dbać o dobro narodowe jakim jest polska kultura – mówił marszałek Adam Struzik.
Nagrody w postaci dyplomu i medalu projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz gratyfikacji pieniężnej przyznawane są laureatom w dziedzinach twórczości artystycznej indywidualnej - sztuki plastyczne,
Wnioski o przyznanie nagrody mogły składać instytucje kultury, organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, związki oraz stowarzyszenia twórcze i kulturalne.
Organizatorem, a jednocześnie głównym fundatorem wyróżnień, jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody ufundowali także: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło.
Mazowieccy laureaci XXXVII edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2012 r.
- Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu (Wielgolas, pow. miński) – kategoria kapele ludowe,
- Henryk Gadomski – etnomuzykolog, kompozytor, badacz i dokumentator pieśni, tańca i muzyki kurpiowskiej (Ostrołęka, Kurpie Zielone) – kategoria naukowcy, działacze, popularyzatorzy,
- Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – Nagroda Honorowa.
Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta i kompozytor urodzony w 1814 r. w Przysusze. Autor przełomowej dla polskiej etnografii pracy pt. „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzęd, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. To seria monografii na temat poszczególnych regionów Polski, w której Kolberg zawarł zebrany przez siebie podczas 50 lat wędrówek po kraju olbrzymi materiał ukazujący życie, kulturę i twórczość ludową, czym stworzył podstawy polskiej folklorystyki i etnografii.
Liczba wyświetleń: 698
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.