Aktualności

Powiat kozienicki podsumował projekt Stolicy Kultury Mazowsza 2012

2012.12.04 13:15 , aktualizacja: 2012.12.05 15:07

Autor: Danuta Delekta, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Marian Sołobodowski
  • Fot. arch. SP w Kozienicach
  • Fot. arch. SP w Kozienicach
  • Fot. arch. SP w Kozienicach
  • Fot. arch. SP w Kozienicach
  • Fot. Marian Sołobodowski
  • Fot. Marian Sołobodowski
  • Fot. Marian Sołobodowski
  • Fot. Marian Sołobodowski
  • Fot. Marian Sołobodowski

Realizacja projektu Powiat Kozienicki Stolicą Kultury Mazowsza 2012 dobiegła końca. Spotkanie podsumowujące przedsięwzięcie było okazją do uhonorowania trzech placówek dyplomami uznania „za działalność kulturalną i społeczną na rzecz województwa mazowieckiego”.

 

Z rąk wicemarszałka Leszka Ruszczyka i zastępcy dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystyki UMWM Bożeny Żelazowskiej dyplomy odebrali – burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka w imieniu Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Lech Wiśniewski dla towarzystwa oraz zastępca wójta gminy Głowaczów Piotr Kozłowski w imieniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brzózie.

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia filmu z fragmentami imprez zrealizowanych w ramach projektu oraz spektakl „Taka już jestem” oparty na poezji Anny Achmatowej.

 

Zwycięstwo powiatu kozienickiego w konkursie o tytuł Stolicy Kultury Mazowsza 2012 umożliwiło zaprezentowanie bogatego dziedzictwa kulturowego tego regionu, przyczyniło się do jego skuteczniejszej promocji. W realizację projektu włączyły się wszystkie gminy powiatu, z wiodącą rolą gminy Kozienice jako centrum kulturotwórczego, a także wiele instytucji, placówek kultury, szkół, stowarzyszeń i parafii. 

 

W ramach projektu, z budżetu województwa kwotą 150 tys. zł, dofinansowanych zostało kilkanaście imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, edukacyjnym, a także turystycznym skierowanych do różnych grup odbiorców. Wiele z nich miało wymiar ponadregionalny, a niektóre już od wielu lat wpisane są w kalendarz wydarzeń kulturalnych powiatu. Ponadto możliwe było także zrealizowanie nowych przedsięwzięć, m.in. widowiska „Nasze kozienickie wesele”, które przedstawia bogate tradycje i obrzędy tej części Mazowsza. Spektakl został także wystawiony w Brzózie, w gminie Głowaczów, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Tytuł Stolica Kultury Mazowsza 2012 przyznany został za wyjątkowo bogatą ofertę uroczystości i wydarzeń kulturalnych, organizowanych na ziemi kozienickiej. Komisja XI edycji konkursu powołana przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, doceniając dotychczasowe dokonania starostwa, instytucji oraz stowarzyszeń z terenu powiatu kozienickiego w zakresie upowszechniania kultury, uznała ten projekt za najlepszy.

Liczba wyświetleń: 726

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.