Aktualności

Edukacja przyszłości

2012.12.05 15:20 , aktualizacja: 2012.12.07 15:22

Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Mariusz Kowalczyk
fot.Mariusz Kowalczyk
fot.Mariusz Kowalczyk

Budowanie kapitału społecznego oraz krzewienie idei kształcenia ustawicznego to główne nurty tematyczne poruszane podczas odbywających się równolegle w Płocku – III Giełdy Instytucji Szkoleniowych i Szkół Wyższych oraz konferencji pod hasłem „Edukacja-Dialog-Satysfakcja”. W przedsięwzięciu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Konferencję o charakterze edukacyjno-integracyjnym zorganizowano w ramach partnerstwa lokalnego. Misją forum jest wzmacnianie kapitału społecznego poprzez popularyzowanie wiedzy i dobrych praktyk. Zaprezentowano m.in. model edukacji przyszłości w kontekście tradycyjnego systemu oświaty. Charakterystyki pokolenia cyfrowego, nowoczesnych źródeł wiedzy i skutecznych technik dydaktycznych dokonał Witold Kołodziejczyk, twórca Collegium Futurum, redaktor pisma liderów „Edukacja i Dialog”. O skuteczności działania, współpracy, „umyśle lidera” i „akademii sukcesu” mówiła Iwona Majewskiej-Opiełko, twórczyni Akademii Skutecznego Działania, autorka wielu książek dotyczących satysfakcjonującego życia.

 

Marszałek w swoim wystąpieniu odniósł się do scharakteryzowania pojęcia partnerstwa lokalnego. – To sposób działania oparty na współpracy lokalnych instytucji, organizacji oraz mieszkańców na rzecz danego środowiska społecznego, który jest wielką szansą na zwiększenie obywatelskiej aktywności oraz rozwój lokalny – mówił marszałek. Dodał, że w gospodarce opartej na wiedzy niezbędni są dobrze przygotowani i innowacyjni pracownicy. Dlatego ustawiczna edukacja, zdobywanie doświadczenia i aktualizowanie wiedzy stają się koniecznością. Marszałek zwrócił również uwagę, że partnerstwo lokalne, wykorzystując kapitał ludzki oraz instytucjonalny, jest szansą na rozwój kapitału społecznego.

 

Równolegle z konferencją zorganizowano Giełdę Instytucji Szkoleniowych i Szkół Wyższych. To już trzecia edycja przedsięwzięcia, którego główną ideą jest zdobywanie wiedzy przez całe życie jako fundamentu wizji nowoczesnego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do poszerzania wiedzy oraz nabywania nowych umiejętności i kompetencji każdej osobie, która niezależnie od wieku pragnie się rozwijać.

 

Organizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie filia w Płocku.

Liczba wyświetleń: 403

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.