Aktualności

Państwowe Muzeum Etnograficzne po wielkich zmianach

2012.12.12 15:25 , aktualizacja: 2012.12.14 15:00

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Już otwarto zmodernizowany zabytkowy budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dzięki środkom uzyskanym z funduszy unijnych – ponad 13,8 mln zł oraz dofinansowaniu z budżetu województwa mazowieckiego – 6,2 mln zł obiekt przeszedł gruntowny remont. Zwiększono m.in. powierzchnię muzealną, dostosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zainstalowano nowe windy.

 

W oficjalnym otwarciu muzeum, które odbyło się 12 grudnia br., wziął udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

W ramach projektu zmodernizowano wszystkie piętra neorenesansowego budynku. Projekt realizowany był etapami. W pierwszej kolejności wyremontowano piwnicę. Znajdujące się tam pomieszczenia zaadaptowano na aneks kuchenny, zaplecze do obsługi wystaw oraz scenę. Ponadto dobudowano nową kubaturę Magazynu Zbiorów z nowoczesnym systemem składowania.

 

Na parterze zamontowano przeszklone drzwi wejściowe oraz nową panoramiczną windę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniach we wschodniej części budynku utworzono nowoczesne Centrum Informacji Bibliotecznej i Archiwalnej – umieszczono komputery z dostępem do informacji o zbiorach w wersji elektronicznej oraz stoisko z materiałami promującymi muzeum. Na tym poziomie zlokalizowano także: muzeum dla dzieci, bibliotekę oraz dużą, częściowo przeszkloną salę ekspozycyjną. Sala kinowa została natomiast przekształcona na konferencyjno-wystawową z rozkładaną sceną.

 

Powierzchnia na pierwszym piętrze oraz część drugiego zostały zaadaptowane na pomieszczenia biurowe dla pracowników. Na poddaszu znajdują się natomiast pomieszczenia konserwatorskie i toalety. Powstały również dwie nowe sale wystawowe. Wyremontowano klatki schodowe oraz wprowadzono nowoczesny system informacji wizualnej.

 

Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.

Liczba wyświetleń: 502

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.