Aktualności

90-lecie „Płockiego Ekonomika”

2012.12.14 13:10 , aktualizacja: 2012.12.14 15:20
Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. UMWM

Zespół Szkól Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku, jedna z najstarszych szkół zawodowych w Polsce, świętuje w tym roku 90-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu marszałek Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Długa i ciekawa historia płockiego zespołu szkół sięga 1868 r., kiedy to powołana została Szkoła Niedzielno-Handlowa. Oficjalnie otwarta rok później, oferowała uczniom naukę języka rosyjskiego i niemieckiego, geografii gospodarczej oraz arytmetyki z elementami prawa wekslowego. Zajęcia, przypominające kursy dokształcające, początkowo nie cieszyły się popularnością. Placówkę zamknięto w 1914 r. z powodu działań wojennych, następnie reaktywowano pod nazwą Szkoła Handlowa Wieczorowa w Płocku i przekazano pod zarząd Kupieckiej Rady Szkolnej. Od tej chwili szkoła cieszy się niezwykłą popularnością wśród młodzieży. Po kilku innych reorganizacjach ostatecznie aktualną nazwę placówka uzyskała w 1997 r. za zgodą Rady Miasta Płocka.

 

- Długa i bogata historia szkoły, jej ciągły rozwój oraz liczne sukcesy pracowników i wychowanków to powody do dumy i satysfakcji – zwrócił się do społeczności szkolnej marszałek Adam Struzik podczas uroczystości jubileuszowej 14 grudnia br. - Już od 90 lat płocka jednostka zapewnia uczniom wysoki poziom kształcenia iumożliwia im zdobycie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy w wybranym zawodzie. Szkoła umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, realizuje wiele cennych projektów, wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy, jak i oczekiwaniom młodzieży – podsumował marszałek, wręczając medal „Pro Masovia”.

 

Jak podkreślano podczas spotkania, placówka zatrudnia fachową i wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Posiada bardzo dobrze wyposażone pracownie komputerowe, a jedna z nich pełni rolę biura symulacji firmy, gdzie uczniowie nabywają umiejętności wykorzystywania systemów informatycznych w przyszłej pracy zawodowej. Działają tu także liczne koła zainteresowań, które umożliwiają wychowankom rozwijanie indywidualnych pasji.

Liczba wyświetleń: 290

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.