Aktualności

100 lat działalności Szpitala Klinicznego na Karowej

2012.12.10 10:15 , aktualizacja: 2012.12.17 10:52

Autor: Agnieszka Niedźwiedzka, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Swoje setne urodziny obchodził Szpital  Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej  w Warszawie. Podczas uroczystej Gali Jubileuszowej zostały wręczone odznaczenia państwowe, medale oraz statuetki zasłużonym pracownikom i współpracownikom szpitala.

 

Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego Medal Pamiątkowy,, Pro Masovia’’ z rąk członka zarządu Wiesława Raboszuka odebrał dyrektor placówki prof. dr hab. med. Roman Smolarczyk. Z kolei za szczególne zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju szpitala członek zarządu Wiesław Raboszuk  został odznaczony medalem „100 lat Szpitala Klinicznego im. Księżnej Anny Mazowieckiej”.

 

Szpital na Karowej to jedna z najbardziej specjalistycznych placówek w regionie. Zapewnia kompleksową opiekę kobietom i im dzieciom, stosuje innowacyjne metody leczenia, inwestuje w specjalistyczny sprzęt. To właśnie w tej placówce powstały pierwsze w Polsce oddziały patologii ciąży.

 

Obchody jubileuszu placówki zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

 

Trochę historii:

 

W 1912 r. na placu miejskim nad Wisłą otwarto specjalny Zakład Położniczy, wybudowany na podstawie decyzji Magistratu Miasta. W pierwszych latach funkcjonowania nosił imię Cesarzowej Aleksandry Fiodorowny, a jego wybudowanie uczciło fakt narodzin następcy tronu, księcia Aleksieja. W okresie międzywojennym nadano mu imię Anny księżnej Mazowieckiej - założycielki jednego z pierwszych szpitali w obrębie murów Warszawy. Zakład ten był jednym z najnowocześniejszych w Europie nie tylko pod względem rozwiązań technicznych, ale też systemowi dzięki opieki nad pacjentkami, gdzie działalność leczniczą łączono z funkcją edukacyjną. Od samego początku działała tu też Warszawska Szkoła Położnych – placówka jest do dzisiaj jedną z jednostek kształcenia położnych i pielęgniarek.

Po II wojnie światowej szpital wrócił do swojej funkcji: powstała tu II Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych, której legendarnym kierownikiem był prof. Ireneusz Roszkowski, prekursor nowoczesnego położnictwa w Polsce. W tym czasie w Klinice powstał jeden z pierwszych w Polsce oddziałów patologii ciąży, po raz pierwszy stosowano nowe, a obecnie powszechne metody diagnostyczne, np. ultrasonografię położniczo-ginekologiczną, rozwijały się eksperymentalne laboratoria i pracownie. Po latach zamknięcia Szpital przy ul. Karowej wrócił do swoich funkcji. Obecnie jest to jedena z najbardziej wysokospecjalistycznych placówek w regionie, zapewniająca kompleksową opiekę nad kobietami w każdym okresie życia oraz ich nowonarodzonymi dziećmi. Szczególną troską otaczani są tu najmniejsi pacjenci- noworodki przedwcześnie urodzone.

  • fot. archiwum szpitala
  • fot. archiwum szpitala

Liczba wyświetleń: 343

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.