Aktualności

Nowe szynobusy Kolei Mazowieckich już kursują

2012.12.18 15:45 , aktualizacja: 2012.12.21 08:45
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Kolejne dwa nowoczesne autobusy szynowe wyjechały na mazowieckie tory. W barwach Kolei Mazowieckich będą one kursowały na trasie Nasielsk–Sierpc–Płock–Kutno. Koszt zakupu pojazdów to 13,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego oraz dotacji rządowej.

 

W uroczystym przekazaniu pociągów w Płocku, 18 grudnia br., połączonym z przejazdem inauguracyjnym na trasie Płock–Sierpc wzięli udział marszałek Adam Struzik, przewodniczący rady nadzorczej Kolei Mazowieckich Waldemar Kuliński oraz przedstawiciele zarządu spółki z prezesem Arturem Radwanem na czele.

 

Oprócz obsługi trasy Nasielsk–Sierpc–Płock–Kutno, nowe pojazdy, ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i wymagania techniczne, mogą być wykorzystywane na liniach niezelektryfikowanych i trasach mniej obciążonych, np. na linii do Ostrołęki.

 

Rozwój taboru kolejowego to jedno z najważniejszych zadań Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dlatego cieszę się, że na płockie trasy wyjadą nowoczesne szynobusy. Mam nadzieję, że podróż pociągami klimatyzowanymi, przyjaznymi i monitorowanymi będzie dla wszystkich pasażerów komfortowa i bezpieczna – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

W każdym szynobusie jest 68 miejsc siedzących. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację. Znajduje się w nich także zamknięty system WC oraz przewijaki dla niemowląt. Szynobusy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

– Z roku na rok park taborowy Kolei Mazowieckich powiększa się o kolejne nowoczesne pojazdy szynowe. To priorytet naszej działalności. Realizacja inwestycji jest możliwa m.in. dzięki wsparciu ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wdrożone dzisiaj do eksploatacji dwa nowe autobusy szynowe to przede wszystkim większy komfort podróży dla naszych pasażerów. Dzięki nim będą mogli szybko i bezpiecznie dotrzeć do pracy czy szkoły – powiedział prezes zarządu spółki Artur Radwan.

 

W pojazdach zostały zamontowane także specjalne stojaki umożliwiające bezpieczne i wygodne przewożenie rowerów. Pojazd ma także wbudowany system zliczania pasażerów, GPS oraz czujniki dymu z sygnalizacją pożarową. W kabinie maszynisty zainstalowany został system umożliwiający porozumiewanie się z pasażerami.

 

– Mamy ogromną satysfakcję, że konsekwentne unowocześnianie taboru Kolei Mazowieckich odbywa się przy tak znaczącym udziale PESA Bydgoszcz. Przypomnę, że w barwach KM jeżdżą już nasze elektryczne Elfy, a obecnie przekazujemy kolejne pojazdy na linie niezelektryfikowane. Dzięki naszemu dużemu doświadczeniu w produkcji jednostek spalinowych wiem, że przekazywane pojazdy typu 214 Mb są dopracowane i sprawdzone. Pasażerom życzę wiele satysfakcji z podróżowania– powiedział prezes PESA Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki.

 

Co ważne, szynobusy są także przyjazne środowisku. Wyposażone w silniki spalinowe nowej generacji spełniają normę EURO3b. Ich zakup to w dłuższej perspektywie oszczędność dla spółki. Przejazd pojedynczego szynobusu jest bowiem znacznie tańszy, co ma duże znaczenie w przypadku linii o mniejszym natężeniu.

Liczba wyświetleń: 417

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.