Aktualności

85 lat działalności WIML

2013.01.08 11:50 , aktualizacja: 2013.01.09 09:08

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie działa już 85 lat. Z tej okazji marszałek województwa Adam Struzik wyróżnił placówkę Medalem Pamiątkowym Pro Masovia za całokształt działalności  na rzecz Mazowsza.

 

WIML, będący placówką medyczną i instytutem badawczym, zajmuje się głównie prowadzeniem działalności klinicznej związanej głównie z profilaktyką oraz wczesną diagnostyką i leczeniem stanów chorobowych, orzekaniem o zdolności do służby w powietrzu oraz kwalifikowaniem kandydatów do szkolenia lotniczego i naziemnej obsługi lotów. Wykonuje prace naukowo-badawcze, badawczo-rozwojowe i naukowo-techniczne z zakresu nauk podstawowych i stosowanych dla potrzeb medycyny lotniczej. Do zadań instytutu należą także szkolenia i kursy podyplomowe dla lekarzy lotniczych oraz kształcenie lekarzy lotniczych – wojskowych i cywilnych – na stopień doktora nauk medycznych i specjalistów w zakresie medycyny lotniczej.

 

7 stycznia 1928 r. z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych Józefa Piłsudskiego powołana została do życia placówka naukowo-badawcza – Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich. Swoją obecną nazwę Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej otrzymał w 1958 r., a 2 lata później stałą siedzibę w Warszawie przy ul. Krasińskiego 54. Od 1960 r. WIML bierze udział w realizacji programu INTERKOSMOS w zakresie problemów biologii i medycyny kosmicznej. W latach 1970 - 78 WIML służył przygotowaniom do lotu człowieka w kosmos.

Rada Naukowa WIML ma prawo nadawania stopnia naukowego doktora i doktora nauk medycznych w zakresie medycyna i biologia medyczna. Instytut prowadzi współpracę naukową z Wojskowo-Cywilnym Instytutem Medycyny Środowiskowej w Toronto,  Laboratorium Armstronga w Teksasie, Instytutem Medycyny Lotniczej RAF w Farnborough  w Wielkiej Brytanii oraz Narodowym Holenderskim Laboratorium Medycyny Lotniczej.

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 680

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.