Aktualności

Niezwykłe sanktuarium odzyskuje dawną świetność

2013.01.10 10:15 , aktualizacja: 2013.01.11 11:30

Autor: Ewa Kozłowska - Głębowicz,, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Biskup Płocki Piotr Libera wraz z rektorem sanktuarium księdzem Bogdanem Pawłowskim i  Komitetem Społecznym „Ratujmy Ratowo” gościli marszałka województwa Adama Struzika oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego północnego Mazowsza w Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego w Ratowie k.  Mławy.

 

– Ratowo to miejsce wyjątkowe, w którym tradycja i religijność ludowa tak ceniona przez Błogosławionego Jana Pawła II splata się z wyrafinowaniem architektonicznym barokowego kościółka – podkreślił biskup Piotr Libera, zapraszając marszałka Adama Struzika do zwiedzania zabytkowego sanktuarium.

 

Goście zapoznali się z najważniejszymi dokonaniami ostatnich dwóch lat. W sanktuarium udało się przeprowadzić m.in.: prace remontowe kościoła, położyć nowy dach z blachy miedzianej, zainstalować izolację przeciwwilgociową fundamentów, instalację odgromową oraz wymienić okna dwóch ścian klasztoru. Następnie zaprezentowany został stan prac remontowych w klasztorze, docelowo, zgodnie z zamierzeniami przeznaczonym na dormitorium „Dom Ojca”, którego miejsca noclegowe oczekiwać będą na ludzi pragnących wyciszenia i odpoczynku. Działania te zostały zrealizowane dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz funduszom Diecezji Płockiej.

 

– Poza pracami stricte gospodarskimi moje starania skupiają się również na przywróceniu temu miejscu jego dawnej świetności, 25 grudnia dokonaliśmy uroczystego odsłonięcia  rekonstrukcji osiemnastowiecznej srebrnej sukienki Matki Boskiej Śnieżnej, zrabowanej kilka lat temu. Kolejnym zamierzeniem jest odrestaurowanie osiemnastowiecznego krucyfiksu – poinformował ksiądz Bogdan Pawłowski

 

Podczas spotkania omówione zostały także założenia dotyczące ewentualnego wsparcia marszałka województwa wazowieckiego dla działań sanktuarium w zakresie aktywizacji miejscowej ludności zagrożonej wykluczeniem społecznym, organizacji wydarzeń kulturalnych o charakterze ponadregionalnym oraz możliwości pozyskiwania dalszych środków unijnych zwłaszcza na realizowane przez sanktuarium cele społeczne.

 

– Jestem pod dużym wrażeniem Ratowa, zarówno jako miejsca kultu św. Antoniego, unikatowego zabytku siedemnastowiecznej sztuki sakralnej, jak też wytrwałości księdza rektora, który podejmuje rozliczne działania, aby uczynić z sanktuarium centrum kulturalno-społeczne północnego Mazowsza – podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik.

 

Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego w Ratowie to monumentalny kościół i klasztor pobernardyński, którego historia sięga końca XVI w. Jest to unikatowy przykład sztuki tzw. płonącego rokoka, a jednocześnie urokliwe miejsce w dorzeczu Wkry i Mławki, objętym ogólnopolskim programem ekologicznym Natura 2000.

  • fot. E. Kozłowska -...
  • fot. E. Kozłowska -...
  • fot. E. Kozłowska -...

Liczba wyświetleń: 936

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.