Aktualności

40-lecie Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni”

2013.01.14 13:00 , aktualizacja: 2013.01.17 14:29

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl
  • fot. www.sggw.pl

Od czterdziestu lat przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie działa zespół folklorystyczny „Promni”. Przez ten czas śpiewało w nim i tańczyło ponad tysiąc studentów. Jubileusz formacji stał się okazją do uhonorowania artystów Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Odznaczenie wręczył marszałek Adam Struzik podczas rocznicowego koncertu, który odbył się 12 stycznie br. w Sali Kongresowej PKiN.

 

Zespół powstał w 1972 r. z inicjatywy Zofii Solarz – wybitnej działaczki polskiego ruchu ludowego, która wcześniej podejmowała już próby utworzenia zespołu artystycznego. Nazwa „Promni” czyli „pierwsi” jest swojego rodzaju ukoronowaniem podejmowanych wysiłków. Debiut zespołu odbył się 1 marca 1973 r. w warszawskim kinie Klub, a tematyka pierwszego występu związana była z obchodami 30-lecia rozpoczęcia walk przez Bataliony Chłopskie.

 

Repertuar zespołu jest bogaty i zróżnicowany – niezmiennie jednak inspirowany tradycją ludową. Artyści od lat reprezentują Polskę podczas wielu koncertów i festiwali zagranicznych. Piękno polskiego folkloru mogła podziwiać publiczność m.in. w Anglii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Japonii, Korei, Syrii i Norwegii. Za swoją działalność artyści byli też wielokrotnie nagradzani. Otrzymali m.in. dyplom ministra kultury i sztuki. Na Festiwalu Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca Katowice – Sosnowiec w roku 1981 wytańczyli „Złotą Artemidę”. W tym samym roku zdobyli nagrodę na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie w Turcji. Dwukrotnie otrzymali nagrodę publiczności na Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Dijon we Francji. Zespół uhonorowany został złotą odznaką „Za zasługi dla SGGW” w 1985 r. Sukcesem okazały się też występy w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki i Pieśni Ludowej w Jaśle oraz III Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak” (główne nagrody).

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją koncertów jubileuszowych, podczas uroczystości na scenę zaproszeni zostali wszyscy – obecni i byli tancerze zespołu.

Liczba wyświetleń: 599

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.