Aktualności

Odnowa zabytkowych obiektów w Szydłowcu

2013.01.16 15:00 , aktualizacja: 2013.01.30 10:51

Autor: oprac. Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. arch. Urzędu Miasta i...
  • fot. arch. Urzędu Miasta i...
  • fot. arch. Urzędu Miasta i...
  • fot. Witold Manaj
  • fot. Witold Manaj
  • fot. Witold Manaj
  • fot. Witold Manaj
  • fot. Witold Manaj

Zabytkowe obiekty Szydłowca przeszły kompleksową modernizację. Prace rewitalizacyjne objęły ratusz miejski i hotel „Pod Dębem”. Powstało też Centrum Biblioteczno-Multimedialne. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 29 mln zł. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego przedsięwzięcie zostało wpisane na listę projektów kluczowych i otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 mln zł.

 

Realizacja szydłowieckiego przedsięwzięcia to kompleksowe uporządkowanie, remont i rewitalizacja przestrzeni publicznej, czyli najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta – zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów wraz z wyspą i Parkiem Radziwiłłowskim, remont ratusza, zagospodarowanie budynku dawnej szkoły sapieżyńskiej (hotelu „Pod Dębem”), ułożenie nowej nawierzchni Rynku Wielkiego i ulicy Radomskiej na odcinku od rynku do placu Marii Konopnickiej, a także nowe zagospodarowanie Skweru Staromiejskiego w sąsiedztwie kościoła św. Zygmunta.

 

Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności, konkurencyjności Szydłowca oraz ukazanie jego świetności poprzez odnowę zabytkowych obiektów, przywrócenie cech śródmiejskich historycznemu centrum, wzmocnienie więzi społeczeństwa z miastem oraz wyeksponowanie walorów historycznych i kulturowych miasta.

 

Zrealizowano już pierwsze trzy z sześciu zadań ujętych w projekcie. Dotyczą one prac restauracyjnych najstarszych zabytków architektury Szydłowca – XIX-wiecznego klasycystycznego budynku szkoły ufundowanej w 1819 r. przez Annę Sapieżynę i XVII-wiecznego późnorenesansowego ratusza miejskiego oraz budowy przy ul. Kolejowej Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego.

 

W ramach remontu zabytkowego ratusza wykonano izolację murów i nową elewację oraz przebudowano wewnętrzną instalację kanalizacyjną w piwnicach. Dotychczasowa wieża ratusza została zaadaptowana na galerię widokową. W hotelu „Pod Dębem” wykonano natomiast m.in. stropy żelbetonowe, izolację termiczną ścian oraz instalacje wewnętrzne: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacji i c.o.

 

W uroczystym oddaniu obiektów do użytku wzięli udział m.in. wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Szydłowiecka inwestycja była współfinansowana ze środków unijnych w ramach RPO WM na lata 2007-2013.

Liczba wyświetleń: 1010

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.