Aktualności
Światowy Dzień Chorego
2013.02.12 11:35 , aktualizacja: 2013.02.12 15:55
Autor: Mariusz Rudnicki, Katarzyna Klepaczewska, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
11 lutego br. obchodzono XXI Światowy Dzień Chorego. Z okazji święta w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie zorganizowano spotkanie z małymi pacjentami, a w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu poświęcono obraz z wizerunkiem świętego ojca Pio. W stołecznych obchodach wziął udział m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, a w radomskich - wicemarszałek Leszek Ruszczyk
Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.
Z okazji święta, pacjentów szpitala przy ul. Niekłańskiej odwiedzili m.in.: wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marek Solarczyk, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Dariusz Marczak oraz założyciel i prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau dr Kazimierz Szałata. Życzyli najmłodszym pacjentom wytrwałości, nadziei i siły na czas walki z chorobą. Wizyta niecodziennych gości wywołała radość i urozmaiciła dzień maluchom z różnych oddziałów szpitala.
Obchodzony na całym świecie Dzień Chorego przypomina także o znaczeniu ludzkiej solidarności. Przy tej okazji wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski odebrał od Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej medal „Dobry jak chleb” nadany Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego w Warszawie za wieloletnią współpracę i wspieranie dzieł charytatywnych.
Z okazji międzynarodowego święta do radomskiego szpitala trafiły relikwie i obraz z wizerunkiem świętego ojca Pio. Uroczystej mszy świętej w wojewódzkiej placówce przewodniczył biskup Adam Odzimek, który modlił się w intencji chorych i cierpiących. Podczas kazania podkreślił, że Światowy Dzień Chorego, to szczególny czas, kiedy można wspomnieć osoby walczące często z trudnymi chorobami. Zgodnie z historią Kościoła Katolickiego pragnieniem świętego ojca Pio było, by wraz z niesieniem ulgi fizycznej i leczeniem ciała dokonywało się także leczenie duszy i niesienie duchowej pociechy cierpiącym.
Liczba wyświetleń: 607
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.