Aktualności
Nowe muzeum w starej bożnicy
2013.02.15 15:45 , aktualizacja: 2013.02.18 09:49
Autor: Joanna Czechowicz - Bieniek, Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Zakończyły się właśnie prace przy budowie jednej z najważniejszych inwestycji północnego Mazowsza – pierwszego w naszym regionie Muzeum Żydów Mazowieckich. Stan realizacji projektu podsumowano podczas konferencji 15 lutego br.
Po przeszło 65. latach od zakończenia wojny możliwe będzie zwiedzanie budynku niedostępnej dotychczas byłej bożnicy przy ul. Kwiatka.
Odrestaurowanie zabytku było możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji wyniósł 9 mln zł, z czego 7,7 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej przyznane decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Podczas spotkania podsumowującego projekt marszałek Adam Struzik powiedział: - Ślady obecności Narodu Żydowskiego są nadal dobrze widoczne w Płocku: w nazwach ulic, w architekturze miasta, w pozostałych pamiątkach i zabytkach. Dlatego niezmiernie cieszy mnie, że udało się zakończyć projekt budowy Muzeum Żydów Mazowieckich właśnie tu, gdzie nasza wspólna historia jest widoczna niezwykle wyraźnie.
Płocka synagoga to budynek murowany, dwukondygnacyjny, wzniesiony w stylu klasycystycznym. W ramach projektu odtworzono jego wygląd z lat 60. XIX w. Ze względu na historyczny charakter obiektu prace odbywały się pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. W pierwszej kolejności przeprowadzono gruntowne roboty budowlane (m.in. wzmocnienie fundamentów, całkowita wymiana dachu, stropu czy tynków). Zadbano również o konserwację jedynego oryginalnego fragmentu zachowanego tynku w kolorze gołębiego błękitu, który pozostał we wnęce na szafę na rodały. Ponadto budynek muzeum został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Charakter instytucji, mimo historycznej siedziby, będzie bardzo nowoczesny. Kultura, obyczaje, obrzędy religijne Żydów na Mazowszu zostaną przedstawione za pomocą najnowocześniejszych technik multimedialnych. W ten sposób wystawa pozwoli zwiedzającym nie tylko poznać historię narodu żydowskiego, obejrzeć pamiątki materialne, ale i w sposób sensualny doświadczyć atmosfery i klimatu obrzędów religijnych, obyczajów czy nawet kuchni.
Zakres tematyczny ekspozycji będzie dotyczył m.in.: osadnictwa Żydów na ziemiach polskich w kontekście historycznym i politycznym, wspólnoty żydowskiej na Mazowszu, kultury, prawa, obyczajów, muzyki, kuchni, obrzędów religijnych czy chasydyzmu. Zwiedzający znajdą także informacje na temat nazizmu, II wojny światowej, Zagłady, ale także wybitnych Żydów mazowieckich i teraźniejszości – kultywowania tradycji i propagowania historii.
Liczba wyświetleń: 586
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.