Aktualności

Gruntowny remont Cytadeli Warszawskiej

2013.02.25 15:15 , aktualizacja: 2013.02.26 07:53

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak
  • fot. Elwira Kasprzak

Już wkrótce ruszy remont Cytadeli Warszawskiej, jednego z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii. Gruntowną modernizację przejdzie nie tylko budynek główny, ale i Pawilon X oraz XI, a także Brama Bielańska. Inwestycja możliwa będzie dzięki przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dotacji unijnej w wysokości 12 mln zł. Całkowita wartość projektu to prawie 15 mln zł.

 

Umowę w sprawie dofinansowania podpisali 25 lutego br. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek oraz główna księgowa placówki Elżbieta Firlej.

 

Cytadela Warszawska to niewątpliwie jedno z ważniejszych miejsc związanych z historią naszego kraju. Celem modernizacji jest dostosowanie obiektu do oczekiwań współczesnego odbiorcy. Cytadelę czekają więc prace budowlane oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt multimedialny. Z uwagi na fakt, że zespół cytadeli wpisany jest do rejestru zabytków, wszelkie działania prowadzone będą pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Prace obejmą przede wszystkim remont dachu, stolarki okiennej, elewacji oraz izolacji przeciwwilgociowej Pawilonu X i XI. W przypadku Bramy Bielańskiej, w której mieści się punkt informacyjny, przeprowadzona zostanie także renowacja instalacji elektrycznej i odgromowej oraz remont dziedzińca. Dodatkowo obiekt zostanie wyposażony w system alarmu pożarowego (SAP). Ważnym elementem projektu jest modernizacja wyposażenia technicznego sali kinowo-konferencyjnej. Dzięki temu przedsięwzięciu, a także digitalizacji części zasobów, możliwe będzie udostępnianie zbiorów w znacznie szerszym zakresie. Muzeum zyska możliwość organizowania imprez cyklicznych oraz lekcji muzealnych w przyjaznej, nowoczesnej oprawie.

 

Obiekt zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonana zostanie nowa nawierzchnia jezdni wraz z pochylniami dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo planuje się zainstalowanie specjalnych stanowisk multimedialnych.

 

Kolejnym etapem projektu, po wykonaniu prac remontowo-modernizacyjnych, jest stworzenie nowoczesnego portalu internetowego Muzeum Niepodległości.

Liczba wyświetleń: 606

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.