Aktualności

Posiedzenie komisji COTER w Porto

2013.04.19 15:35 , aktualizacja: 2017.01.31 11:02

Autor: Katarzyna Mańska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

O sposobach wykorzystania europejskiej współpracy terytorialnej (EWT) jako motoru rozwoju regionalnego Europy dyskutowali 19 kwietnia br. w Porto (Portugalia) członkowie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej COTER Komitetu Regionów. W posiedzeniu uczestniczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Podczas sesji członkowie Komisji COTER omówili zmiany wprowadzone do ram regulacyjnych UE na przyszły okres programowania (2014-2020).  Rozmawiano również o sposobach, dzięki którym współpraca ponadnarodowa, międzyregionalna i transgraniczna mogłyby przyczynić się do osiągnięcia celów strategii „Europa 2020”, szczególnie przy wykorzystaniu  funduszy strukturalnych UE (zwłaszcza EFRR i EFS).

 

Omówiono również rolę Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej  (EUWT) w zakresie zarządzania na rzecz realizacji projektów EWT w całej Europie oraz ich lokalnego i regionalnego wpływu gospodarczego. Podkreślano, że dzięki temu narzędziu regiony mogą podejmować decyzje oraz koordynować swoje strategie rozwoju i ograniczać biurokrację, przyciągając fundusze UE.

 

Podczas ostatniej sesji przeanalizowane zostały doświadczenia samorządów lokalnych i regionalnych związane z ich strategiami rozwoju regionalnego. Była to okazja do refleksji nad zaletami współpracy sąsiadujących regionów, a także do identyfikacji przeszkód na poziomie krajowym i unijnym w transgranicznym rozwoju regionalnym oraz sposobów ich likwidacji.

  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 374

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.