Aktualności

Spotkanie z przedstawicielami prowincji Shandong (Szantung)

2013.04.18 15:25 , aktualizacja: 2013.04.23 11:42

Autor: Anna Świerk, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Z delegacją z chińskiej prowincji Szantung na czele z wicegubernatorem Zhang Chaochao spotkał się wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, któremu towarzyszyli  przedstawiciele Agencji Rozwoju Mazowsza oraz departamentów: Środowiska, Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji, Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Głównym tematem rozmów było określenie możliwych dziedzin współpracy pomiędzy województwem mazowieckim i prowincją Szantung, która mogłaby dotyczyćbadań naukowych, przemysłu rolno-spożywczego, a także biotechnologii, ochrony środowiska i energii odnawialnej oraz kultury i turystyki.

Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski podkreślił, że Mazowsze jest największym centrum badawczo-rozwojowym w kraju. To tutaj znajduje się największe skupisko laboratoriów badawczych, uczelni ekonomicznych, politechnicznych i humanistycznych oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Region skupia też najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych; jest to jednocześnie najbardziej chłonny rynek.

 

Wicemarszałek zauważył, że propozycje chińskich partnerów, dotyczące współpracy bilateralnej, doskonale wpisują się w plany rozwojowe władz województwa. Zachęcał przy tym do kontaktu z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Agencji Rozwoju Mazowsza, gdzie potencjalni chińscy inwestorzy mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje i profesjonalne wsparcie.

 

Podczas wizyty na Mazowszu  goście z Chin odwiedzili również kampus  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie spotkali się z zastępcą rektora ds. międzynarodowych projektów badawczych. Strony dyskutowały nt. współpracy na poziomie naukowym oraz wymiany studentów. Delegacja odwiedziła także Praską Giełdę Spożywczą.

  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka

Liczba wyświetleń: 385

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.