Aktualności

Polskie technologie nagrodzone

2013.05.15 09:50 , aktualizacja: 2013.05.17 16:09

Autor: Dorota Łucja Cichocka na podst. mat. Inventor, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Wręczono medale i nagrody specjalne laureatom XVI Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2013”.  Nagrodzone wynalazki  uczestniczyły w konkursie prezentującym ponad 1000 innowacji z 20 krajów świata. Międzynarodowe jury przyznało polskim wynalazcom i naukowcom 15 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale.

 

W czasie uroczystości, która odbyła się w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów  w Warszawie, medale laureatom wręczyli: marszałek Adam Struzik, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Leszek Król, przewodniczący Prezydium Rady Głównej Instytutów Badawczych i jednocześnie gospodarz spotkania  prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski oraz prezes Agencji Promocyjnej INVENTOR Sp. z o.o. Wojciech Kółeczko, organizator polskiego stoiska na wystawie ARCHIMEDES.

 

Zgromadzonych przywitał gospodarz uroczystości prof. Leszek Rafalski,  który podkreślił, że sukces polskiego salonu w Moskwie jest potwierdzeniem umiejętności polskich inżynierów. Głos zabrał również patron polskiego salonu marszałek Adam Struzik, który pogratulował laureatom tak ogromnego sukcesu na arenie międzynarodowej. Podkreślił, że samorząd jest zainteresowany zacieśnieniem współpracy z instytutami badawczymi, a wspieranie polskiej nauki i innowacji jest jednym ze strategicznych celów rozwoju Mazowsza.

 

Na zakończenie prezes Wojciech Kółeczko, jako oficjalny przedstawiciel wystawy Archimedes, pogratulował laureatom, oraz podziękował instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu polskiej prezentacji. Wręczył również dyplomy wdzięczności za aktywne uczestnictwo w organizacji salonu m.in. marszałkowi Adamowi Struzikowi.

 

Salon „ARCHIMEDES – 2013” odbył się w Moskwie. Na stoisku polskim zorganizowanym przez Agencję Promocyjną Inventor sp. z o.o. zaprezentowanych zostało 25 wynalazków i innowacyjnych technologii, opracowanych w instytutach badawczych i na wyższych uczelniach. Największy sukces odniósł Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy z Radomia, który zdobył aż 3 złote medale za typoszereg testerów tarcia zużycia i smarowania T - 11, T - 20  i T - 30. Jury doceniło fakt, że urządzenia – te reprezentujące najwyższy poziom technologiczny – są przedmiotem obrotu handlowego, w tym także na terenie Federacji Rosyjskiej. Nagrodzone testery są znakomitym przykładem skutecznych działań instytutów badawczych w obszarze wdrażania polskiej myśli technicznej. Doceniony został również Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który za swoje rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci przewożonych w fotelikach, w przypadku kolizji czołowych i bocznych otrzymał 2 złote medale. Zaprezentowane zostały także dwa projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Rozwiązania te, opracowane przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego także zdobyły złote medale. Sukcesy odnieśli też młodzi naukowcy – laureaci konkursu Innowator Mazowsza: pochodzący z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych – mjr dr inż. Mariusz Żokowski – złoty medal, Instytutu Fizyki PAN – dr Grzegorz Łuka – złoty medal, oraz dr Emilia Klimaszewska z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu–– srebrny medal.

  • fot. Inventor
  • fot. Inventor
  • fot. Inventor
  • fot. Inventor
  • fot. Inventor

Liczba wyświetleń: 669

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.