Aktualności

Radomskie muzeum uhonorowane „Pro Masovią”

2013.05.20 14:25 , aktualizacja: 2013.05.22 10:32

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka

Jubileusz 90-lecia istnienia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w  Radomiu stał się okazją do uhonorowania placówki Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, 18 maja, wręczył członek zarządu Wiesław Raboszuk. W uroczystości uczestniczył także wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Historia muzeum sięga początków XX wieku. Placówka posiada jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa  Jacka Malczewskiego – około 40 obrazów. W zbiorach znajdują się również dzieła jego syna – Rafała Malczewskiego. Muzeum prowadzi szeroką działalność  popularyzującą wiedzę historyczną, archeologiczną, przyrodniczą i plastyczną – wydaje własne publikacje oraz realizuje programy edukacyjne, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Instytucja współdziała z wieloma muzeami narodowymi i okręgowymi w kraju, szczególnie z muzeami lwowskimi, z którymi prowadzi rozległą wymianę wystaw oraz współpracę naukową. Oddziałami placówki są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

Członek zarządu Wiesław Raboszuk wręczył także dyrektorowi Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Adamowi Zielezińskiemu Brązowy Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis’’ nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za wybitną działalność na rzecz kultury.

– Przyznany medal to dowód wielkiego uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz wyraz dobrze pełnionego obowiązku i satysfakcji – podkreślił członek zarządu Wiesław Raboszuk, dziękując za zaangażowanie i nieoceniony wkład na rzecz działalności kulturalnej i ochrony dziedzictwa narodowego. Życzył dyrektorowi Adamowi Zielińskiemu niegasnącej pasji w dalszej pracy na rzecz rozwoju muzeum.

 

Członek Zarządu Wiesław Raboszuk, na zakończenie wizyty w Radomiu, uczestniczył także w Nocy Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej. Wraz z licznie odwiedzającymi placówkę mieszkańcami miasta zwiedził m.in. zespół  wiejskiego skansenu, w tym wystawę stałą  „Historia maszyn i narzędzi rolniczych’’ oraz obejrzał specjalnie przygotowane projekcje filmowe.

 

Liczba wyświetleń: 510

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.