Aktualności

Rozwój energetyki na Mazowszu

2013.06.06 15:35 , aktualizacja: 2013.06.07 08:23

Autor: Mariusz Rudnicki, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Za nami IV Energetyczne Forum Samorządów i PGE Dystrybucja S.A. Oddział Warszawa. Spotkanie energetyków i samorządowców odbyło się 5 czerwca br. Konferencję objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Wśród uczestników forum - starostów, burmistrzów i wójtów z powiatów i gmin z Mazowsza oraz energetyków z Oddziału Warszawa, działającego w ramach spółki PGE Dystrybucja - gościł wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Ponadto obecni byli przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Mazowieckiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. 

 

Wicemarszałek w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie tradycji elektroenergetyki, która na terenie Mazowsza sięga swymi korzeniami roku 1883.  To właśnie w Markach pod Warszawą po raz pierwszy w kraju wykorzystano elektrownię dla celów przemysłowych i oświetleniowych. Za przykładem prekursorów poszli następni właściciele firm i włodarze miast, ale w samej Warszawie elektryczność zagościła dopiero w roku 1903.  – Intensywny rozwój naszego regionu niesie ze sobą wyzwania zarówno dla samorządów, jak i dla sektora energetycznego. Inwestycje w sieć przesyłową i współpraca przy planowaniu oraz rozbudowie infrastruktury elektroenergetycznej są niezbędne i przynoszą wszystkim wymierne korzyści  – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Podczas spotkania rozmawiano o kwestiach związanych z realizacją bieżących działań inwestycyjnych i modernizacyjnych oraz współpracy przy procesie planowania przestrzennego. Wspomniano też o barierach formalno–prawnych i problemach, które wciąż opóźniają inwestycje sieciowe. Eksperci z PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa służyli samorządowcom informacjami m.in. z zakresu przyłączeń do sieci i odpowiadali na pytania o inwestycje w poszczególnych gminach i powiatach. Wszyscy uczestnicy rozmów byli zgodni, że rozwój elektroenergetyki utrwali pozytywne tendencje w zagospodarowaniu terenu i wpłynie na pozytywny wizerunek regionu, a przede wszystkim przyczyni się do poprawy jakości życia jego mieszkańców.

 

Zarząd PGE, świadomy jak ważna jest energia elektryczna dla rozwoju danego terenu, zadeklarował wyższe niż w ubiegłych latach, nakłady na rozwój i modernizację sieci, a także na dodatkowy sprzęt i wyposażenie dla elektromonterów. Zwiększenie kapitału i poszerzony zakres inwestycji są ukierunkowane na poprawę parametrów dostarczanej energii i wpłyną na podniesienie jakości obsługi klientów.

 

Z okazji tegorocznego jubileuszu 130-lecia energetyki mazowieckiej marszałek Adam Struzik przekazał pracownikom Oddziału Warszawa PGE specjalny dyplom uznania z podziękowaniami za rozwój i niezawodność działania infrastruktury elektroenergetycznej.

  • fot. archiwum PGE
  • fot. archiwum PGE

Liczba wyświetleń: 480

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.