Aktualności

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaci się o oranżerię

2013.06.13 14:20 , aktualizacja: 2013.06.14 15:09

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał unijną dotację na odbudowę oranżerii zlokalizowanej na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.Wartość inwestycji wyniesie ponad 11,8 mln zł, z czego prawie 9,6 mln zł pochodzi z RPO WM. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz władze Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze przyjmuje turystów od 1961 r. W swoich zbiorach posiada pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, a zwłaszcza z Zygmuntem Krasińskim (1812-1859), dramatopisarzem i poetą. Na terenie zabytkowego zespołu parkowego znajdują się neogotycki zameczek, oficyna dworska, dwór Krasińskich oraz dawny domek ogrodnika. Już wkrótce placówka wzbogaci się także o nowy budynek, który powstanie w miejscu istniejącej do końca XIX w. dawnej oranżerii pałacowej. 

 

Na parterze w pawilonie głównym znajdzie się sala z fortepianem, na poziomie dolnym natomiast powstaną m.in. garderoby dla artystów i szatnie. W skrzydłach bocznych będą mieścić się sala bankietowa oraz oranżeria. Park wokół obiektu będzie poddany rewaloryzacji, która zakłada usunięcie martwych i niezgodnych z historyczną kompozycją drzew.

 

Powstanie oranżerii pozwoli na rozszerzenie dotychczasowej oferty instytucji. Już wkrótce Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprosi wielbicieli sztuki na koncerty, wernisaże i spektakle teatralne.

 

To już drugi projekt realizowany przy wsparciu funduszy europejskich. Muzeum może pochwalić się zakończonym projektem pn. „Zwiększenie dostępności do kultury – stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap I: zaplecze edukacyjne, folwarczne, gospodarcze i park krajobrazowy”. Inwestycja kosztowała ponad 15,4 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WM wyniosło przeszło 10,2 mln zł.

  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum Muzeum...
  • fot. archiwum Muzeum...
  • fot. archiwum Muzeum...
  • fot. archiwum Muzeum...
  • fot. archiwum Muzeum...

Liczba wyświetleń: 505

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.