Aktualności

50 lat posługi ks. bp. Antoniego Dydycza

2013.06.14 11:30 , aktualizacja: 2013.06.20 08:38
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. www.podlasie24.pl

Koncertem piosenki religijnej w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim zainaugurowano obchody złotego jubileuszu kapłaństwa Jego Ekscelencji ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Z okazji 50-lecia posługi kapłańskiej marszałek Adam Struzik uhonorował pasterza diecezji drohiczyńskiej Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Odznaczenie wręczył 13 czerwca br. po uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Antoni Dydycz. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik.

 

Jego Ekscelencja ks. bp. Antoni Dydycz (imię zakonne Pacyfik) ukończył Gimnazjum Biskupie im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Kapucynów w Łomży. 26 sierpnia 1961 r. złożył wieczyste śluby zakonne w Nowym Mieście nad Pilicą, a dwa lata później został wyświęcony na kapłana. Pracując jako katecheta w Lublinie, jednocześnie uzupełniał studia w dziedzinie socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1994 r. obronił doktorat na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1991 r. wziął udział w specjalnej sesji dla Kościoła europejskiego Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.

 

Honory biskupa diecezji drohiczyńskiej pełni od 1994 r. Sakrę biskupią przyjął w Drohiczynie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Pełniąc tę funkcję, rozbudował gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, dokonał remontu budynku kurii diecezjalnej, powołał do istnienia dom św. Antoniego dla księży emerytów oraz otworzył muzeum diecezjalne. Ponadto przeprowadził I Synod Diecezji Drohiczyńskiej. Podczas swej posługi gościł we wszystkich parafiach diecezji – odwiedzał szkoły, szpitale oraz ważniejsze urzędy i zakłady pracy. Aktywnie włącza się także w inicjatywy związane z duchowym, społecznym i materialnym obliczem diecezji oraz kościoła w Polsce i na świecie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Komisji ds. Trzeźwości. Jest wiceprzewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, od 2012 r. zaś członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni.

 

Jubilat opublikował 15 książek i ponad 500 artykułów związanych m.in. z historią, duszpasterstwem i zakonem Braci Mniejszych Kapucynów. W swoich homiliach głosi m.in., że Kościół jest żywym organizmem, a swą działalność buduje na stałych wartościach. Jego wystąpienia są często transmitowane w środkach społecznego przekazu.

 

W 2008 r., w uznaniu wybitnych zasług dla Kościoła w Polsce i za działalność społeczną na rzecz polskich rodzin został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ponadto jest laureatem Medalu Polonia Mater Nostra Est, statuetki „Sursum Corda” oraz Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 12 czerwca br., w uznaniu zasług dla rozwoju i promocji Podlasia, otrzymał statuetkę Platynowy Mikrofon Katolickiego Radia Podlasie w kategorii – „Wkład w rozwój regionu”.

Liczba wyświetleń: 521

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.