Aktualności

Norwidowskie Nominacje 2013

2013.06.18 14:55 , aktualizacja: 2013.06.19 13:19

Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Przedstawiciele kapituł Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida: Jarosław Klejnocki, Monika Strugała, Lech Śliwonik oraz Stanisław Wieczorek ogłosili, 18 czwerwca br. nazwiska nominowanych, w czterech dziedzinach sztuki, za dzieła i kreacje powstałe na Mazowszu w 2012 r., oraz laureata wyróżnienia honorowego – Nagrody „Dzieło życia”.

 

Kapituła Nagrody Norwidowskiej „Dzieło życia” zdecydowała w tym roku o uhonorowaniu wybitnej poetki, autorki reportaży, książek dla dzieci, słuchowisk radiowych, monografii oraz tłumaczki literatury francuskiej i anglojęzycznej – Julii Hartwig – „wielkiej damy polskiej poezji”.

 

W kategorii literatura nominowano Jerzego Górzańskiego za zbiór wierszy „Festyn ”, Dariusza Suskę za tom poetycki „Duchy dni” oraz Krzysztofa Vargę za powieść „Trociny”.

 

Wśród nominowanych w kategorii muzyka znaleźli się: Łukasz Borowicz za nagranie albumu płytowego Piotra Beczały „Twoim jest serce me. W hołdzie Richardowi Tauberowi” z Royal Philharmonic Orchestra, Janusz Olejniczak za płytę „Koncerty – Ravel, Prokofiew, Szostakowicz”, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz Grzegorz Zieziula za czterotomową edycję unikalnego egzemplarza pierwodruku partytury „Halki” Stanisława Moniuszki.

 

Z dziedziny sztuk plastycznych nominowano: Mirosława Grynia za rysunkowe komentarze w tygodniku „Polityka”, Hannę Karasińską-Eberhardt za wystawę „Modlitwa”, którą można było obejrzeć w Galerii DAP Domu Artysty Plastyka w Warszawie oraz Leona Tarasewicza za wystawę dokumentującą pracę Mistrza w galerii „Spokojna” oraz galerii otwartej Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu.

 

W kategorii teatr wytypowano: Grzegorza Małeckiego za rolę Terry’ego w spektaklu „W mrocznym mrocznym domu” Neila LaBute’a, Jerzego Radziwiłowicza za rolę tytułową w spektaklu „Natan mędrzec” Gottholda Ephraima Lessinga oraz Michała Zadarę za reżyserię spektaklu „Aktor” Cypriana Kamila Norwida. Wszystkie spektakle wystawiane są w Teatrze Narodowym w Warszawie.

 

Laureatów Nagrody Norwidowskiej w poszczególnych dziedzinach sztuki poznamy 24 września br. – dokładnie w dniu urodzin patrona nagrody – podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie tej uroczystości wręczone zostaną statuetki oraz nagrody pieniężne. Pozostali nominowani zaś uhonorowani zostaną medalem pamiątkowym.

 

Gospodarzami konferencji, podczas której ogłoszono nominacje byli członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Skolimowski.

  • Fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz

Liczba wyświetleń: 532

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.