Aktualności

Nowe technologie w Teatrze Polskim

2013.07.01 14:40 , aktualizacja: 2013.07.02 20:48

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot. Hanna Maliszewska
fot. Hanna Maliszewska
fot. Hanna Maliszewska

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie może liczyć na unijne wsparcie w dalszej modernizacji swojego budynku. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego inwestycja teatru trafiła na listę projektów kluczowych RPO WM. Jej wartość to ponad 17 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 13,8 mln zł.

 

Preumowę w tej sprawie podpisali: marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz dyrektor ds. administracyjno-ekonomicznych Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Marek Szyjko.

 

– Od lat konsekwentnie Samorząd Województwa Mazowieckiego inwestuje w kulturę. Udało nam się w Teatrze Polskim stworzyć Scenę Kameralną, wyremontować dużą część zabytkowego budynku. Chcemy teraz unowocześniać placówkę. Pod opieką samorządu znajduje się 29 instytucji kultury, które wspieramy na miarę możliwości. Rozwojowe, nowoczesne Mazowsze nie byłoby możliwe bez kultury – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Od 2010 r. w budynku teatru dokonują się liczne zmiany. Modernizacji i przebudowie uległy foyer, widownia, a także garderoby i zaplecze. Całość była prowadzona z uwzględnieniem zabytkowego charakteru budynku. Jednocześnie prace zostały tak pokierowane, by wzrosło bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

 

Przed teatrem dalszy rozwój. Z unijnych pieniędzy możliwa będzie dalsza modernizacja dużej sceny tak, by mogła ona sprostać technologicznie realizacjom nowoczesnych inscenizacji. Poza nowymi urządzeniami wyciągowymi pojawi się również zupełnie nowe oświetlenie sceny. Dotychczasowe sztankiety (wyciągi) zostaną zastąpione mostami z napędem elektrycznym. Oświetlenie sceniczne będzie uzupełnione o reflektory klasyczne i tzw. urządzenia intersceniczne zarządzane nowym pulpitem sterującym. Rozwiązania te pozwolą na większe wykorzystanie oświetlenia do różnych form inscenizacji teatralnych.

 

Sukcesywnie wprowadzane w teatrze zmiany pozwolą na tworzenie spektakli z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. To poszerzy i uatrakcyjni ofertę kulturalną instytucji.

 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest instytucją prowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ostatnich dziesięciu latach z budżetu województwa przeznaczono około 40 mln zł na inwestycje w placówce – m.in. na stworzenie nowej Sceny Kameralnej oraz częściowe przeprowadzenie modernizacji zabytkowej części teatru. Ponadto od 1999 r. przekazano blisko 170 mln zł na bieżące wydatki tej instytucji.

 

 

Tytuł projektu: Modernizacja z elementami przebudowy zabytkowego budynku Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 17 042 632,04 zł

Kwota dofinansowania: 13 857 852,01 zł

Beneficjent: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Działanie 6.1 Kultura

Liczba wyświetleń: 691

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.