Aktualności

Będzie czyściej w gminie Skaryszew

2013.07.17 15:30

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Dzięki otrzymanej decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dotacji unijnej możliwe będzie przeprowadzenie rekultywacji nieczynnego już składowiska odpadów w Skaryszewie (pow. radomski). Wartość przedsięwzięcia wyniesie ponad 1,2 mln zł, z czego ponad 830 tys. zł to środki z Unii Europejskiej. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Ireneusz Kumiega.

 

Rekultywacja nieczynnych składowisk służy przede wszystkim poprawie jakości powietrza i walorów krajobrazowych gminy. Ale tak naprawdę poprawie jakości życia jej mieszkańców. Do atmosfery wydziela się mniej szkodliwych substancji, a miejsce staje się bardziej przyjazne środowisku i człowiekowi – podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Inwestycja zostanie przeprowadzona w kilku etapach. Na początku teren składowiska zostanie odpowiednio ukształtowany i uszczelniony, co umożliwi uporządkowanie terenu wokół kwatery oraz odcięcie dopływu wód opadowych i roztopowych. Kolejnym etapem będzie odgazowanie składowiska. W tym celu zostaną wykonane cztery nowe studnie biernego odgazowania. Po tych zabiegach można będzie przystąpić do rekultywacji biologicznej, polegającej na zasadzeniu roślin trawiastych i motylkowych. Przeprowadzone prace pozwolą w przyszłości na chociażby częściowe odtworzenie wcześniejszego krajobrazu.

 

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

  • fot. archiwum UMiG...
  • fot. archiwum UMiG...

Liczba wyświetleń: 416

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.