Aktualności

Mniej awarii ciepłowniczych w Warce

2013.08.01 08:05 , aktualizacja: 2013.08.01 08:59

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

 • Fot. Hanna Maliszewska
 • Fot. Hanna Maliszewska
 • Fot. Hanna Maliszewska
 • Fot. Hanna Maliszewska
 • Fot. Hanna Maliszewska
 • Fot. Hanna Maliszewska

Mieszkańcy dwóch wareckich osiedli będą mogli liczyć na poprawę warunków dostawy ciepła. 31 lipca br. podpisano umowę na ponad 1,9 mln zł pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA. Dzięki tym pieniądzom Zakład Usług Komunalnych w Warce przebuduje kotłownię oraz zainstaluje kolektory słoneczne. Wartość całej inwestycji to przeszło 2,5 mln zł.

 

W czerwcu tego roku podpisywane były pierwsze umowy na pożyczki w ramach JESSICA (zwrotna inżynieria finansowa). Dotyczyły one rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Teraz ruszają inwestycje związane z efektywnością energetyczną. Umowę w tej sprawie podpisali Marek Szczepański – Dyrektor Zarządzający BGK, Anna Gajewska – Dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK oraz Roman Korczak – Prezes Zarządu ZUK w Warce Sp. z o.o.

 

Ten projekt rozwiązuje konkretny problem miasta Warki – powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk. – Mam nadzieję, że w Państwa ślady pójdą inne samorządy, które również zechcą korzystać z tak pożyczanych pieniędzy.

 

To dla nas ważne wydarzenie, bo jest to nie tylko pierwsza umowa na Mazowszu w ramach JESSICA dotycząca obszaru energetyki, ale też pierwsza umowa w trzech województwach, w których obsługujemy tę inicjatywę – podsumował Marek Szczepański. – Zdradzę, że mamy już zatwierdzoną kolejną pożyczkę dla spółki miejskiej właśnie na przedsięwzięcie związane z energetyką. Niedługo podpiszemy kolejną umowę.

 

Bartosz Dubiński Prezes MAE Sp. z o.o. dodał, że kolejne są już w poczekalni. – Tak naprawdę mamy już sześć projektów w puli. Pożyczki opiewałyby w ich przypadku na około 9 mln zł. Pracujemy jeszcze z ośmioma innymi inwestorami. Mamy więc nadzieję, że pierwsze doświadczenia dodadzą odwagi tym, którzy się wahają.

 

Projekt Zakładu Usług Komunalnych w Warce dotyczy przebudowy kotłowni na osiedlach 35-lecia i Książąt Mazowieckich. Poza tym miejsce to wzbogaci się o instalację solarną oraz system monitorowania wydajności energetycznej. Jest więc szansa na niezakłócone dostawy ciepła. Pozwoli to unikać awarii, jakie mają miejsce przy istniejącej obecnie wyeksploatowanej  infrastrukturze ciepłowniczej.

 

Poza tym poprawa efektywności energetycznej (wg planów oszczędność energii elektrycznej na poziomie 108,6 MWh/rok) znajdzie swoje odbicie w oszczędnościach finansowych i środowiskowych. Zmniejszą się koszty wytwarzania jednostki ciepła, co wiąże się również ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń.

 

Realizacja projektu pozwoli na zagwarantowanie stałych dostaw ciepła, bez zakłóceń. Ciągle borykamy się z szukaniem wypływów ciepłej wody użytkowej, bez przerwy jest problem z awariami w obecnym systemie – wyjaśnił Roman Korczak Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.

 

Modernizacja kotłowni będzie warta prawie 7 mln zł – podkreślił burmistrz Warki Dariusz Gizka. – Przy budżecie gminy, który sięga 48 mln zł, jest to bardzo duże wyzwanie, ale też bardzo duże odciążenie dla gminnych finansów.

 

 

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 r. Wartość netto tego przedsięwzięcia wynosi 2 575 000, a kwota udzielonej pożyczki to 1 930 000 zł (75 proc. kosztów kwalifikowalnych).

 

Uruchomienie inicjatywy JESSICA było możliwe dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego, który przeznaczył na nią pieniądze zasilające Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (m.in. ponad 68 mln zł zostało przekazanych z działania 4.3. Ochrona powietrza, energetyka).

 

Menedżer Funduszu Powierniczego dla inicjatywy JESSICA, jest nim Europejski Bank Inwestycyjny – EBI, ogłosił w grudniu 2011 r. konkurs na mazowieckiego menedżera Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich. Został nim Bank Gospodarstwa Krajowego, który w podziale środków na projekty energetyczne współpracuje z Mazowiecką Agencją Energetyczną jako ekspertem w tej dziedzinie na Mazowszu.

 

Podpisana dziś umowa jest pierwszą z obszaru efektywności energetycznej. Poza tym złożonych jest sześć wniosków z terenu całego Mazowsza. Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Mazowiecka Agencja Energetyczna sp. z o.o. (działające jako tzw. Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich), w ramach środków unijnych powierzonych im przez samorząd województwa oferują podmiotom prywatnym i publicznym pożyczki na projekty dotyczące: odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna, wodna, wiatrowa, biomasa, biogaz, geotermiczna, także w powiązaniu z takimi zagadnieniami jak: efektywność energetyczna, kogeneracja/poligeneracja, przetwarzanie i użytkowanie energii); efektywności energetycznej, elektroenergetyki (budowa, rozbudowa i modernizacja lokalnej oraz  regionalnej infrastruktury wywarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz ciepła, w tym także z odnawialnych źródeł energii, kogeneracja gazowa); termomodernizacji budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne (izolacja cieplna budynku, energooszczędne okna i drzwi zewnętrzne).

 

Szczegóły na temat inicjatywy JESSICA dostępne są na stronie www.jessica.mazovia.pl lub bezpośrednio w Mazowieckiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. – www.mae.com.pl.

 

 

 

Warunki finansowe:

Oferowane pożyczki mają preferencyjne warunki:

 • okres finansowania – do 20 lat;
 • karencja w spłacie – do jednego roku po zakończeniu realizacji inwestycji (w spłacie kapitału);
 • udział pożyczki JESSICA w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu – do 75%;
 • brak opłat i prowizji bankowych z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki;
 • uruchamianie pożyczek – na podstawie faktur lub zaliczkowo;
 • oprocentowanie – stopa referencyjna NBP (w chwili obecnej 2,50%) pomniejszana o tzw. wskaźnik społeczny wynoszący maksymalnie 80%.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 921 kB, Liczba pobrań: 177
Rozmiar: 664 kB, Liczba pobrań: 165
Rozmiar: 836 kB, Liczba pobrań: 164
Rozmiar: 705 kB, Liczba pobrań: 186
Rozmiar: 980 kB, Liczba pobrań: 184

Liczba wyświetleń: 948

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.