Aktualności

Czas podziękowania za plony…

2013.09.09 15:10 , aktualizacja: 2013.09.11 15:04

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • fot.Krzysztof Wiśniewski
 • fot.Krzysztof Wiśniewski
 • fot.Krzysztof Wiśniewski
 • fot.Krzysztof Wiśniewski
 • fot. Piotr Stańczyk
 • fot. Piotr Stańczyk
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...
 • fot. archiwum UG Wieczfnia...

Mazowieccy rolnicy i goście wspólnie dziękowali za pomyślne zakończenie żniw. Dożynki w naszym regionie zorganizowano m.in. w powiecie płockim i radomskim. 8 września gościem święta plonów w Małej Wsi, był marszałek Adam Struzik. Do Jedlni, Zakrzewa i Wierzbicy wybrał się natomiast wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

  

W powiecie radomskim uroczystości rozpoczęły msze święte dziękczynne za zebrane plony. Były obrzędy przekazania wieńców, a także wystąpienia okolicznościowe. Jak co roku organizatorzy nie zapomnieli o atrakcjach dla uczestników. Zaproszono zespoły kabaretowe i ludowe, zorganizowano konkursy np. w robieniu masła, czy młócenia zboża cepem.

 

Zwracając się do rolników wicemarszałek Leszek Ruszczyk podziękował za trud ich pracy. Podkreślił, że to dzięki ich wysiłkom południowe Mazowsze jest miejscem, w którym produkowane są wysokiej jakości owoce i warzywa. Ich walory smakowe doceniane są nie tylko w kraju ale również za granicą, a na wielu targach rolniczych i spożywczych robią furorę.

 

Na ziemi płockiej uroczystości też zainaugurowano w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Po mszy i poświęceniu wieńców dożynkowych, korowód, prowadzony przez 4 Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, ruszył ulicami Małej Wsi na plac przed szkołą podstawową, gdzie nastąpiła część oficjalna uroczystości. Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Masovia”, natomiast chleb z tegorocznych plonów władzom gminy i powiatu przekazali starostwie dożynek – Teresa Domańska i Andrzej Pielat, rolnicy z gminy Mała Wieś. Samorządowcy i parlamentarzyści podzielili się nim z licznie zgromadzonymi mieszkańcami powiatu płockiego oraz zaproszonymi gośćmi.

 

Po tradycyjnych obrzędach dożynkowych zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe i samorządowe. 26 rolników zostało uhonorowanych odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Dla gospodarzy i gości zatańczyli m.in. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec” oraz zespoły działające przy GOK w Gąbinie i Małej Wsi; grała Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej.

 

Dożynki to ważne dla rolników oraz wszystkich mieszkańców terenów wiejskich ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to też świetna okazja do zaprezentowania pięknie wykonanych wieńców z płodów ziemi oraz przypomnienia lokalnych tradycji związanych głównie ze żniwami.

 

 

8 września br. odbyły się również jubileuszowe „10 Dożynki Gminno - Parafialne Wieczfnia Kościelna 2013”. Co roku uroczystości te cieszą się dużym. Tegoroczne Święto Plonów było wyjątkowe nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter ale również ze względu na niezwykle bogaty program imprezy.

 

Po uroczystej Mszy Św. i pochodzie wieńców dożynkowych prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP w Gozdowie rozpoczęła się oficjalna część najważniejszego w roku święta rolników. Starostowie dożynek dokonali tradycyjnego przekazania bochna chleba, upieczonego z mąki z zebranych w tym roku zbóż, Wójtowi Gminy Wieczfnia Kościelna Janowi Wareckiemu.

 

Po zakończeniu części oficjalnej na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji w tym m.in.: quiz wiedzy o gminie, Turniej Drużyn Sołeckich, pokaz udzielania pierwszej pomocy, warsztaty wikliniarsko-koszykarskie, mecz siatkówki plażowej, loteria fantowa oraz prezentacje artystyczne uczniów. Stoiska dożynkowe z własnymi wyrobami przygotowane przez Sołectwa Gminy Wieczfnia Kościelna cieszyły się ogromnym powodzeniem  licznie przybyłych rolników.

 

Obejrzeć można było Zespół Mławiacy, i występ Andrzeja Rybińskiego, po którym wystąpiła gwiazda wieczoru zespół Verdis.  Na koniec zaproszeni goście mogli obejrzeć Teatr Tańca z Ogniem „Mantra”.

 

Samorząd Województwa na uroczystościach  reprezentowali radny Henryk Antczak i dyrektor Delegatury w Ciechanowie UMWM w Warszawie Józef Kaliński.

 

Organizatorem uroczystości wpisanej  do Kalendarza Imprez Kulturalnych Projektu „Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013” był Urząd Gminy Wieczfnia Kościelna, współorganizatorami natomiast powiat mławski i województwo mazowieckie.

Liczba wyświetleń: 857

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.