Aktualności

Marszałek prezydentem Miasta Gwiazd

2013.09.06 15:30 , aktualizacja: 2016.11.24 14:00

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

7 wrześnie br. w pofabrycznej artHali – Warsaw Investments „Bielnik” w Żyrardowie rozpoczął się Jubileuszowy V Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk M{i}aSTO/a GWIAZD 2013. Marszałek Adam Struzik został prezydentem Miasta Gwiazd na roczną kadencję i powierzono mu symboliczny klucz do miasta.

 

Uroczystość stała się także okazją do uhonorowania Kuratora Artystycznego Festiwalu, jego pomysłodawcy i głównego animatora – dr hab. Artura Krajewskiego Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Marszałek Adam Struzik wręczając odznaczenie, podkreślił zasługi i wkład laureata w organizację tego wydarzenia promującego młodzież i artystów z regionu, integrującego środowiska twórcze i szeroko rozumianą edukację artystyczną.
 

Projekt przedstawia i promuje organizacje kulturalne, uczelnie artystyczne oraz integruje środowiska twórcze Mazowsza z artystami  całego kraju. Ponadto organizatorzy chcą włączyć się w kampanię wizerunkową Mazowsza, tworząc wysokiej klasy produkt kulturowy i promocyjny regionu.

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczyć było można m.in. Emiliana Kamińskiego, Artura Andrusa, Dorotę Kamińską, Grzegorza Miecugowa, Ewę Chotomską, Monikę Richardson, Martę Olbryś, Andrzeja Grabowskiego. Ponadto Żyrardów zgromadził wielu artystów sztuk plastycznych oraz rektorów wyższych szkół artystycznych.

­­­­­­­­­­­­___________________________________________________________________________________________

dr hab. Artur Krajewski jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie wykłada na warszawskiej ASP oraz  w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Jest postacią nietuzinkową. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki oraz szeroko rozumianą animacją kultury. W swoim dorobku ma ok. 100 wystaw indywidualnych w prestiżowych galeriach, ośrodkach kultury, biurach wystaw artystycznych. Wydał kilka książek i albumów, m.in. esej filozoficzny „Kreator”, tomiki wierszy (2), zbiory opowiadań „Conceptus est Homo” i „Anatomia Uczuć”, płyty z muzyką autorską (4).  Jest twórcą i animatorem Festiwalu „Integralia” – wydarzenia integrującego dziedziny twórcze środowisk akademickich oraz Ogrodu Sztuk – Salonu Szkolnictwa Artystycznego. Organizowane przez niego przedsięwzięcia stały się  niecodziennymi wydarzeniami artystycznymi, a publikacje związane z jego twórczością są wizytówką ziemi żyrardowskiej. Poprzez swoje działania stał się ambasadorem tego rejonu oraz promotorem lokalnych artystów. Jest współtwórcą akcji happeningowo-społecznej „Koniec Świata. Koniec sztuki.”, w której udział wzięło ponad 100 znanych międzynarodowych osobistości ze świata kultury i sztuki. Jest  m.in. stypendystą Ministra Kultury z 2005 r., laureatem Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne dokonania artystyczne na terenie Mazowsza (2009 r.), laureatem Złotego Wrzeciona za wybitny wkład artystyczny w małe ojczyzny – region powiat żyrardowski (2009 r)., laureatem nagrody Rektora za zaangażowanie w prace oraz wkład w rozwój Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2012 r.).

  • Pobierz: fot. B. Jarosz
  • Pobierz: fot. M.J. Bartosiak
  • Pobierz: fot. M.J. Bartosiak
  • Pobierz: fot. M.J. Bartosiak
  • Pobierz: fot. B. Jarosz
  • Pobierz: fot. B. Jarosz
  • Pobierz: fot. B. Jarosz
  • Pobierz: fot. B. Jarosz
  • Pobierz: fot. B. Jarosz
  • Pobierz: fot. B. Jarosz

Liczba wyświetleń: 498

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.