Aktualności
Z Chopinem w Sannikach
2013.09.06 16:15
Autor: Justyna Wróblewska, ECA im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Piątek 6 września br. upłynął w Sannikach pod znakiem wydarzeń nawiązujących do twórczości Fryderyka Chopina. Na pierwszy plan wysunęło się otwarcie wystawy „Byłem wówczas w Sannikach. Sanniki, Pruszakowie, Chopin”.
Stała ekspozycja, którą będzie można podziwiać w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina do końca 2014 r., prezentuje historię sannickich włości i dworu, oraz powstałego w 1793 r. słynnego pałacu, poświęcając jednocześnie wiele miejsca wszystkim dotychczasowym właścicielom i dzierżawcom Sannik. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje rodzina Pruszaków, która osiedliła sie w tym regionie w drugiej połowie XVIII w. i walnie przyczyniła się do przywrócenia renomy dworowi, a także ufundowała budowę neorenesansowego pałacu. Obiekt jest atrakcją nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale także z uwagi na pobyt Fryderyka Chopina, który spędził tu (właśnie na zaproszenie Pruszaków) lato 1828 r. – nawiązanie do tego wydarzenia znajduje swoje odzwierciedlenie w tytule wystawy.
Jej otwarcie odbyło się w sali koncertowej Pałacu, a samorząd województwa reprezentował marszałek Adam Struzik. Owacyjnie przyjęto rodzeństwo Aleksandra i Jana Pruszaków. To potomkowie protoplastów rodu, którzy nadal dbają o rozpowszechnianie informacji na temat swoich sławniejszych przodków i ich powiązań z naszym wybitnym kompozytorem. Nie zabrakło także państwa Higersbergerów i Raczkowskich, którzy ofiarowali na wystawę cenne rodzinne pamiątki. Uroczyste przemówienie dyrektor sannickiej placówki Moniki Patrowicz poprzedził jeszcze fortepianowy koncert, w którym pianista Jarosław Domagała zaprezentował trzy utwory Chopina: mazurki B-dur op.7 nr 1 i a-moll op.67 nr 4 oraz poloneza A-dur op.40.
Sama wystawa przyciągnęła tłumy odwiedzających. Najwięcej emocji wzbudził jednak fortepian wyprodukowany przez wytwórnię Antoniego Zakrzewskiego, na którym według informacji państwa Pruszaków grywał sam Chopin. Trafił on do Europejskiego Centrum Artystycznego z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Otwarcie wystawy zwieńczył wieczorny koncert duetu Kasia & Paula Electrica zatytułowany „Impresje Chopinowskie,” połączony z pokazem laserowym. Cały projekt dofinansowany został przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Tego dnia na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego w Sannikach miała również miejsce inauguracja zmagań w ramach II Turnieju Miast Na Szlaku Książąt Mazowieckich. Jego uczestnicy przez cały dzień rywalizowali w 10 konkurencjach podzielonych na IV etapy, a zakończyli go, oglądając występ Jacka Kowalskiego, który wcielił się w rolę średniowiecznego barda. Kontynuacją imprezy był niedzielny „1. Festyn Rycerski na dworze księcia Siemowita”, połączony z przedstawieniem taneczno-teatralnym pt. „Rok 1462 . Zaczęło się w Sannikach” w wykonaniu zespołu tańca dawnego Ver Vetustatis.
Liczba wyświetleń: 274
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.