Aktualności

I Konwent Marszałków RP w regionie kujawsko-pomorskim

2013.09.19 12:25 , aktualizacja: 2013.09.23 10:36

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Andrzej Goiński
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski
fot.Marek Dembski

Gospodarka wodna, rządowy program wspierania sportu powszechnego oraz cyfryzacja kraju to główne tematy, które zdominowały debatę podczas wrześniowego, pierwszego w trakcie kujawsko-pomorskiej prezydencji, posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP. Mazowsze reprezentuje marszałek Adam Struzik.

 

W nowej, zaproponowanej przez gospodarzy formule, każde ze spotkań marszałków w ramach konwentu będzie miało temat/tematy wiodące, którym podporządkowane zostaną debata, lista gości i przygotowywane stanowiska. Oprócz tematycznego uporządkowania posiedzeń wprowadzono także umiędzynarodowienie dyskusji – do udziału w spotkaniach przedstawicieli regionów będą zapraszani zagraniczni eksperci, którzy zaprezentują doświadczenia i dobre praktyki swoich krajów w omawianych dziedzinach.

 

Pierwszy dzień obrad (19 września) pod przewodnictwem województwa kujawsko-pomorskiego odbywa się w kompleksie konferencyjnym bydgoskiej Opery Nova i toruńskim hotelu Copernicus. Przedstawiciele województw zajęli się m.in. problematyką dotyczącą gospodarczego i turystycznego zagospodarowania rzek oraz zintegrowania krajowych szlaków wodnych z europejską siecią transportową TEN-T. Debata dotyczy też planowanej reformy gospodarki wodnej i zmian ustawy prawo wodne. Podczas panelu na temat gospodarki wodnej głos zabrali także eksperci m.in. prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski, który zapoznał uczestników spotkania z „Planem rewitalizacji i modernizacji śródlądowych dróg wodnych w perspektywie lat 2014-2020” oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, który wprowadził w zagadnienie reformy gospodarki wodnej oraz zaprezentował założenia Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Holenderskimi doświadczeniami w temacie zagospodarowania szlaków wodnych w swoim kraju podzielił się zagraniczny ekspert – urbanista Huub Droogh.

 

W przyjętym stanowisku przedstawiciele regionów podkreślają, że istotnym punktem  projektowanej nowelizacji ustawy prawo wodne będzie oddzielenie funkcji planowania, zarządzania od gospodarowania i utrzymania wód. Pozytywnym rezultatem proponowanych zmian będzie także zapewnienie realnej i efektywnej władzy wodnej oraz wzmocnienie kompetencji koordynujących realizację zadań w sektorze gospodarki wodnej przez ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej, w tym również utworzenie Zarządu Dorzecza Wisły oraz Zarządu Dorzecza Odry, jako dwóch państwowych osób prawnych, działających na obszarze tzw. wód rządowych. Zwracają jednocześnie uwagę na zasadniczy mankament dotychczasowych rozwiązań w zakresie gospodarki wodnej, jakim był chroniczny deficyt środków finansowych na utrzymanie i eksploatację urządzeń wodnych, a także niedobór środków finansowych na pilne zadania inwestycyjne, co było przyczyną długotrwałej realizacji lub braku przedsięwzięć inwestycyjnych w gospodarce wodnej.

 

Druga część obrad poświęcona była omówieniu ram współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz samorządów województw w zakresie systemu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo, sportu powszechnego i inwestycji sportowych. Gościem dyskusji była m.in. minister sportu i turystyki Joanna Mucha, która przedstawiła założenia przygotowanych przez resort rozwiązań dotyczących promocji sportu powszechnego w szkołach. Trzy programy, wśród których jest m.in. program powszechnej nauki pływania w podstawówkach, ruszą za rok. Rząd proponuje współfinansowanie tej inicjatywy z budżetu państwa oraz budżetów województw i gmin.

 

W popołudniowym spotkaniu na temat cyfryzacji kraju wezmą udział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz członkowie Konwentu Wojewodów RP.

 

Wieczorem przedstawiciele regionów odwiedzą Toruński Park Technologiczny oraz będą uczestniczyć w multimedialnym pokazie w ramach Bella Skyway Festival. 

 

20 września obrady przeniosą się do toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Temat wiodącym drugiego dnia konwentu będzie polityka prorodzinna. Wystąpienie na temat Programu Polityki Rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny” zapowiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Liczba wyświetleń: 764

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.