Aktualności

W Płocku powstanie nowoczesne Centrum Radioterapii

2013.09.25 14:25 , aktualizacja: 2013.09.27 15:26
Autor: Lucyna Koper, WSzZ w Płocku, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Łukasz Łabiszewski
fot.Łukasz Łabiszewski
fot.Łukasz Łabiszewski
fot.Łukasz Łabiszewski

W Płocku powstanie nowoczesne, bazujące na najnowszych osiągnięciach medycyny, Centrum Radioterapii Amethyst. Umowę na dzierżawę gruntu, na którym wybudowany zostanie obiekt podpisali 25 września dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku Stanisław Kwiatkowski i prezes spółki Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP) Barbara Werchowiecka-Rusinek. W spotkaniu uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Statystyki są bezwzględne – w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Eksperci zapowiadają, że w ciągu najbliższych 15 lat aż o 40 proc. wzrośnie liczba wykrywanych w ciągu roku nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. Placówki medyczne muszą nadążyć za tym zjawiskiem.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzakaw Płocku to jedna z największych i najnowocześniejszych wielospecjalistycznych placówek medycznych w województwie mazowieckim. Posiada w swojej strukturze 22 oddziały szpitalne, blok operacyjny, centralną sterylizację, poradnie, zakłady, pracownie i aptekę szpitalną. Dysponuje 942 łóżkami, na których rocznie hospitalizowanych jest ponad 40 tys. pacjentów. W płockiej placówce wykonuje się około 12 tys. zabiegów operacyjnych rocznie, a ze świadczeń zdrowotnych szpitalnego oddziału ratunkowego korzysta około 50 tys. osób.

 

Oddziałonkologiczny w WSzZ w Płocku powstał w lutym 2011 r. w wyniku przekształcenia, istniejącego od 2000 r., oddziału dziennego onkologii zachowawczej i zlokalizowany jest w nowym pawilonie. Jego uruchomienie to wynik wieloletnich doświadczeń własnych i wykształcenia specjalistów z zakresu onkologii klinicznej oraz chirurgicznej. Obecnie dysponuje 32 łóżkami i wyposażony jest w aparaturę medyczną nowej generacji. Rocznie przyjmuje ponad 3,5 tys. pacjentów, głównie na chemioterapię szpitalną i w ramach programów lekowych. Wykonuje około 7 tys. wlewów cytostatycznych. W Poradni Onkologicznej udziela się rocznie około 10 tys. porad diagnostycznych i terapeutycznych.

 

Uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii to ważny element w strategii szpitala. Przetarg na dzierżawę gruntu wygrała spółka RTCP*. Na działce o powierzchni około 5600 m² RTCP wybuduje nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnię radioterapeutyczną. Budowa ruszy w przyszłym roku. Obiekt będzie wyposażony w dwa najnowocześniejsze akceleratory firmy Elekta. Zgromadzony w centrum sprzęt umożliwi realizację wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Cały personel przejdzie przeszkolenie i odbędzie zagraniczne staże w partnerskich ośrodkach sieci Amethyst na świecie. Koszt inwestycji – 60 mln zł – w całości zostanie pokryty przez firmę RTCP. Powstający ośrodek będzie mógł przyjąć około 2 tys. pacjentów rocznie. Otwarcie placówki planowane jest pod koniec 2014 r.

 

Obecny na spotkaniu marszałek Adam Struzik podkreślił znaczenie inwestycji dla mieszkańców subregionu płockiego.  – Obecnie pacjenci wymagający tego rodzaju leczenia korzystają z ośrodków w Warszawie, Łodzi lub Bydgoszczy. Utworzenie Ośrodka Radioterapii w Płocku jest możliwe tylko przy tak wielospecjalistycznym szpitalu jakim jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Ścisła współpraca szpitala z tworzonym ośrodkiem zapewni jego dalszy rozwój – podkreślił.

 


* Właścicielem firmy RTCP jest holding medyczny R.T.C., który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. Od wielu lat inwestuje w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy TAOZ, międzynarodowa sieć stacji dializ.  Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek Amethyst Radiotherapy. W Polsce oprócz inwestycji w Płocku, budowane jest Centrum Amethyst w Krakowie przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera, a podobny projekt jest przygotowywany w Przemyślu.

Liczba wyświetleń: 1076

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.