Aktualności

Informatyzacja w stołecznym SPZOZ

2013.10.30 14:05

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już wkrótce w stołecznym SPZOZ wdrożonych zostanie osiem e-usług. Będzie to możliwe dzięki przyznanemu decyzją zarządu województwa, dofinansowaniu unijnemu w wysokości 4,5 mln zł.

 

Nowa infrastruktura informatyczna placówki pozwoli wprowadzić w niej wysoce funkcjonalny, zintegrowany system do pełnej obsługi zdarzeń medycznych i administracyjnych. Umożliwi to m.in. na wystawianie recept w formie elektronicznej. Jego zaletą będzie także dostosowanie do potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście Lucyna Kasprowicz.

 

Przyznana dotacja z UE pozwoliła na kompleksowe zintegrowanie systemu informatycznego, który zawiera e-usługi dla pacjentów i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ZOZ.

 

W ramach projektu wprowadzono usługi: e-historia – Elektroniczna Historia Zdrowia Pacjenta, e-wynik – wyniki badań diagnostycznych dostępne zarówno dla pacjenta (przez e-portal), jak i dla lekarza od razu po przeprowadzeniu badania, e-portal dla pacjentów, a także e-skierowanie – elektroniczne skierowanie wystawione do pracowni diagnostycznej, gabinetu zabiegowego czy lekarza specjalisty. Kolejnym udogodnieniem będą: e-opis – elektroniczny system wspomagający pracę lekarza oraz e-leki – system elektronicznego wystawiania recept powiązany z bazą leków, umożliwiający szybkie wystawienie recepty wraz z informacjami o dawkowaniu. Dodatkowo wprowadzone zostaną usługi: e-profilaktyka – system pozwalający na zaplanowanie i przeprowadzanie działań profilaktycznych oraz e-pracownik – będzie to rozbudowa elektronicznego obiegu dokumentów o usługi umożliwiające szybszy przepływ informacji. Realizowany projekt dotyczy czternastu placówek należących do SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście i uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych.

 

Wdrożone nowatorskie rozwiązania ICT znacząco wpłyną na zmianę sposobu zarządzania i organizacji pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. W efekcie poprawią się warunki pracy, a także nastąpi znaczny wzrost liczby świadczonych usług.

 

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

  • fot. archiwum MJWPU
  • fot. archiwum MJWPU
  • fot. archiwum MJWPU

Liczba wyświetleń: 474

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.