Aktualności

Jubileusze w gminie Mordy

2013.11.12 09:50 , aktualizacja: 2013.11.13 14:04

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

11 listopada br. obchodzono 110-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 100-lecie funkcjonowania Ochotniczej Orkiestry Dętej. Spotkanie było okazją do uhonorowania jednostek medalami pamiątkowymi „Pro Masovia”, które w imieniu marszałka wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Był to dla druhów ochotników z  OSP Mordy dzień szczególny. Jednostka otrzymała ufundowany przez lokalną społeczność sztandar jako wyraz szacunku i uznania dla dotychczasowej pracy.

 

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska złożyła serdeczne gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność. Przypomniała, że strażacy-ochotnicy, to ludzie odpowiedzialni i zaangażowani w misję, jaką jest ratowanie życia oraz mienia poszkodowanych. Mimo swych zawodowych i rodzinnych obowiązków, zawsze są gotowi pomagać potrzebującym. Podkreśliła również, że jednostki OSP zajmują w historii polskich miast i wsi szczególne miejsce. Tworzyli je z pełnym zaangażowaniem sami mieszkańcy, wyposażając druhów w umundurowanie i sprzęt gaśniczy. Ochotnicze Straże Pożarne, jako organizacje społeczne, nie tylko strzegą bezpieczeństwa ludzi i ich mienia, ale też mają znaczący wpływ na życie lokalnej wspólnoty.

 

Jednostka OSP oraz orkiestra OSP w Mordach należą do najstarszych w powiecie siedleckim organizacji zrzeszających ochotników. Pierwsze zapiski z 1903 r. wskazują, że od momentu powstania  były to prężne i bardzo ofiarne organizacje. Obecnie jednostka zrzesza 30 członków, w tym 22 czynnych, 8 wspierających, a w orkiestrze 20 członków, w tym 3 kobiety. Jako organizacje pozarządowe spełniają bardzo istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego na terenie województwa mazowieckiego, organizując imprezy kulturalno-sportowe, biorąc czynny udział w działaniach zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom, działając zgodnie ze strażackim hasłem – „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 460

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.