Aktualności

Nowe symbole Szydłowa

2013.11.12 12:15 , aktualizacja: 2013.11.13 15:32

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst.mat.UG Szydłowo).), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.UG Szydłowo
  • fot.arch.UG Szydłowo
  • fot.arch.UG Szydłowo
  • fot.arch.UG Szydłowo
  • fot.arch.UG Szydłowo

Gmina Szydłowo (powiat mławski) ma swój herb i flagę. Uroczystość nadania gminie insygniów, w której wziął udział m.in. marszałek Adam Struzik, była zwieńczeniem starań mieszkańców i pracowników urzędu gminy, którzy od 2009 r. zabiegali o nadanie wspólnocie symboli.

 

Ustanowiono je 9 listopada podczas uroczystej, otwartej XXX Sesji Rady Gminy Szydłowo. Szydłowo to szczególna miejscowość na Mazowszu – z tradycjami i długą historią. Herb i flaga są symbolami wyjątkowymi, które wiążą bogatą i odległą przeszłość wszystkich miejscowości gminy i jej mieszkańców z dzisiejszą rzeczywistością. Zobowiązują też do poszanowania wcześniejszych dziejów i kultury lokalnej społeczności, umacniają wspólnotę, dają poczucie tożsamości z ziemią, na której żyją i pracują jej mieszkańcy.

 

Na terenie wsi znajdują się ślady osady z początku okresu kultury łużyckiej, tj. ok. roku 1200 p.n.e. Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z końca XIV w. O rodzie Szydłowskich herbu Lubicz, wywodzącym się ziemi płockiej, wspominają autorzy popularnych herbarzy m.in. Paprocki i Nisiecki. Nadane gminie symbole są mocnym akcentem przywiązania do ziemi przodków, poszanowania tradycji i historii oraz lokalnego patriotyzmu.

 

Uroczystość stała się okazją do wręczenia wójtowi gminy Wiesławowi Boczkowskiemu Medalu Pamiątkowego Pro Masovia, przyznanego przez marszałka Adama Struzika za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej na rzecz gospodarczego, kulturalnego oraz społecznego rozwoju Mazowsza.

 

Gospodarz Szydłowa jest wieloletnim pracownikiem administracji państwowej i samorządowej. Funkcję wójta sprawuje od 2002 r. Dzięki jego zaangażowaniu na terenie gminy wyremontowano szkoły, wybudowano wiele kilometrów nowych dróg asfaltowych, do użytku po kapitalnym remoncie oddano świetlice wiejskie, m.in. w Szydłówku, Piegłowie, Nowej Sławogórze, Dębsku, Kluszewie oraz Garlinie. Powstało także wiele inwestycji użyteczności publicznej, w tym m.in. kompleksy boisk wielofunkcyjnych oraz stadion piłkarski.

Liczba wyświetleń: 679

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.