Aktualności

Powiat ostrołęcki intensywnie się rozwija

2013.11.22 15:05

Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Jubileuszowa XXXIX sesja Rady Powiatu w Ostrołęce zbiegła się z 15. rocznicą wyborów do samorządu powiatowego I kadencji, które odbyły się w 1998 roku. Doceniając zasługi powiatu, jego ciągły rozwój oraz działania na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców, marszałek Adam Struzik uhonorował powiat Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Osoby o długoletnim stażu pracy w administracji zostały uhonorowane okolicznościowymi dyplomami uznania.

 

Powiat ostrołęcki leży w północno-wschodniej Polsce, jest największym powiatem w województwie mazowieckim. W jego skład wchodzi 11 gmin: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec (gmina miejsko-wiejska), Olszewo Borki, Rzekuń i Troszyn, na terenie których znajduje się 391 miejscowości. W centralnej części powiatu położona jest Ostrołęka – miasto na prawach powiatu i jego siedziba.

 

Położony jest na ziemiach będących częścią trzech krain geograficznych: Równiny Kurpiowskiej (północna część powiatu), Doliny Dolnej Narwi (środkowa) i Międzyrzecza Łomżyńskiego (południowa). Na Równinie Kurpiowskiej znajduje się jeden z najciekawszych regionów etnograficznych w Polsce – Kurpie.

 

Głównymi kierunkami rozwoju powiatu są: rolnictwo ekologiczne, przetwórstwo rolno-spożywcze, kultura i agroturystyka. Najbardziej interesującymi, a jednocześnie kontynuowanymi do dziś są wyroby związane z obrzędowością. Dotyczy to zarówno wycinanek, kierpców, bukietów zdobiących dom w okresie świąt jak też zabawek choinkowych, wypieków z ciasta na Nowy Rok, pisanek i palm wielkanocnych. Do dziś haft oraz koronkarstwo są jednymi z popularniejszych dziedzin wytwórczości regionalnej. Bogactwem regionu jest także plastyka wiejska i zwyczaje, głównie związane z dorocznymi świętami kalendarzowymi.

Liczba wyświetleń: 236

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.