Aktualności

Finansowanie w ochronie zdrowia

2013.12.06 11:05

Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

5 grudnia  w UMWM w Warszawie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – Word Health Organization) zorganizowano spotkanie z udziałem eksperta WHO dr Nagy Balazsa oraz dyrektor Biura WHO w Polsce dr Pauliny Miśkiewicz dotyczące algorytmu podziału środków finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia pomiędzy oddziały wojewódzkie. W ramach umowy o współpracy zawartej pomiędzy Europejskim Biurem Regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia a Ministerstwem Zdrowia na lata 2012-2013 realizowany jest priorytet w zakresie finansowania w ochronie zdrowia.

 

Spotkanie dotyczyło oceny aktualnie wykorzystywanej w Polsce formuły alokacji środków oraz propozycji potencjalnych sposobów poprawy działań w tym zakresie na podstawie międzynarodowego doświadczenia.

 

W imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego w rozmowach uczestniczył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, który przedstawił problemy wynikające z obecnego sposobu podziału środków. Dokonywany jest on w oparciu o algorytm określony rozporządzeniem Ministra Zdrowia. W nowych zasadach nie zostały uwzględnione kwestie różnic wynikających z realnej wysokości płaconych składek zdrowotnych przez mieszkańców poszczególnych województw oraz faktyczne koszty udzielania świadczeń medycznych w poszczególnych województwach. Od 2010 roku jedynie dzięki uruchomieniu środków z funduszu zapasowego możliwe było zgromadzenie środków finansowych do zrealizowania niezbędnych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Jednak jest to działanie o charakterze interwencyjnym i nie może być traktowane jako trwały mechanizm finansowy.

 

Eksperci z WHO przekażą uwagi przedstawicieli samorządu województwa do Ministerstwa Zdrowia, by zostały wzięte pod uwagę podczas tworzenia nowego algorytmu podziału środków.

  • fot. Dagmara Jaworska
  • fot. Dagmara Jaworska
  • fot. Dagmara Jaworska

Liczba wyświetleń: 539

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.