Aktualności
Marszałek na obradach Komisji ENVE
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, 5 grudnia, wziął udział w posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii w Komitecie Regionów (ENVE).
Jednym z głównych tematów posiedzenia było ustalenie priorytetowych przedsięwzięć na rok 2014. Planowane działania są spójne z pracami Komisji Europejskiej i odnoszą się do następujących obszarów: polityka przestrzeni kosmicznej, łagodzenie zmian klimatu, energia odnawialna, strategia w zakresie polityki energetycznej oraz szeroko rozumiane środowisko naturalne.
Marszałek Adam Struzik został sprawozdawcą opinii Komitetu Regionów na temat polityki kosmicznej Unii Europejskiej, w której zaakcentowano ważną rolę tego sektora z punktu widzenia potencjału gospodarczego poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i wdrażanie innowacyjnych technologii.
Członkowie Komisji ENVE, sytuując politykę kosmiczną w gronie swoich priorytetów, ustalili że będą współpracować z najważniejszymi podmiotami w tym sektorze, istotnymi dla władz regionalnych i lokalnych, takimi jak m.in. NEREUS, którego Mazowsze jest jedynym polskim członkiem.
Na posiedzeniu podsumowano także Szczyt Klimatyczny, który odbył się w Warszawie (COP 19). Sprawozdawcą był marszałek Adam Struzik, jako przedstawiciel regionu – gospodarza szczytu oraz Komisji Europejskiej, który w imieniu Komisarz UE ds. Środowiska Connie Hedegaard, podkreślił że wypracowane porozumienie w Warszawie wyznacza drogę do dalszych negocjacji przed kolejnym szczytem w Paryżu w 2015 roku. Zaznaczył także, że mimo rozbieżnych interesów, 194 państw całego świata, uczestniczących w warszawskim szczycie klimatycznym, zgodziło się wejść na drogę dialogu w celu przeciwdziałania zmianom klimatu oraz ograniczania gazów cieplarnianych. – Unia Europejska odpowiedzialna jest za 15 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Powinna dawać dobry przykład innym państwom świata, wskazując sposoby obniżenia emisji CO2 i efektywnego gospodarowania energią, ale nie jest w stanie rozwiązać tego globalnego problemu bez aktywnego włączenia się wszystkich emitentów CO2, w szczególności Chin, Indii, USA i Brazylii – mówił marszałek. Podkreślił także, że należy umiejętnie łączyć cele klimatyczne z zachowaniem konkurencyjności europejskiej i nie dopuszczać do nadmiernego wzrostu cen energii.
Liczba wyświetleń: 444
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.