Aktualności

O przyszłości Komitetu Regionów

2013.12.11 14:30 , aktualizacja: 2017.01.31 10:57

Autor: Nina Małachowska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

10 grudnia marszałek Adam Struzik wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Komitecie Reginów. Rozmawiano o przyszłości i nowej roli Komitetu Regionów pośród instytucji europejskich.

 

W roku 2014 Komitet Regionów będzie obchodził 20-lecie działalności, dlatego członkowie Europejskiej Partii Ludowej, przygotowując się do tej rocznicy, zainicjowali debatę na temat roli instytucjonalnej i politycznej Komitetu, która ma także zidentyfikować nowe sposoby wzmocnienia jego wpływu w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Przyszły rok przyniesie wiele zmian i wyzwań dla instytucji europejskich. W maju planowane są wybory do Parlamentu Europejskiego, następnie zakończy się kadencja przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, a także przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy’a. Ponadto 2014 r. będzie również stanowił początek wdrażania nowego okresu finansowego 2014–2020 oraz programów bazujących na funduszach strukturalnych.

 

W tym dynamicznym okresie dla instytucji europejskich debata na temat przyszłosci Komitetu Regionów nabiera nowego wymiaru. Możliwe scenariusze dla wzmocnienia instytucjonalnej roli Komitetu będą zmierzać w kierunku zwiększenia atrybutów konsultacyjnych i politycznych KR, co z kolei będzie musiało wiązać się z dalszym zacieśnianiem współpracy z Parlamentem Europejskim i Komisją. Jednym z rozważanych ewentualnych scenariuszy jest także przekształcenie KR w ciało mające działać na zasadach Senatu Europejskiego i przeobrażenia się z organu konsultacyjnego w ciało posiadające prerogatywy instytucjonalne. Ostateczny efekt rozpoczętej dyskusji znajdzie swój finał w przygotowywanym na ten temat dokumencie, którego oficjalne ogłoszenie jest planowane na kwiecień 2014 r.

  • Pobierz: fot. Nina Małachowska
  • Pobierz: fot. Nina Małachowska

Liczba wyświetleń: 394

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.