Aktualności

Jubileusz 125-lecia muzeum

2013.12.12 13:40 , aktualizacja: 2013.12.13 12:18
Autor: opracowanie Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
fot. archiwum PME

Jest najstarszym w kraju i jednym z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada najbogatszy w Polsce zbiór muzealiów i archiwaliów z tej dziedziny. Obok organizacji wystaw stałych i czasowych, prowadzi liczne zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz bogatą działalność kulturalną. Muzeum Etnograficzne obchodzi 125-lecie istnienia.

 

Uroczystości jubileuszowe, odbywające się 12 grudnia, stały się okazją do nagrodzenia Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” najbardziej zasłużonych pracowników placówki: Anetę Gielo i Małgorzatę Orlewicz. Wyróżnienia wręczył marszałek Adam Struzik. Brązowym Medalem „Gloria Artis” za wybitne zasługi w dziedzinie działalności kulturalnej został uhonorowany dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego dr Adam Czyżewski. O przyznanie odznaczenia wnioskował marszałek Adam Struzik.

 

Od założenia w 1888 r. warszawskie Muzeum Etnograficzne wielokrotnie zmieniało siedzibę i nazwę. Od początku lat sześćdziesiątych, jako Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, zajmuje neorenesansowy gmach dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego u zbiegu ulic Kredytowej i Mazowieckiej, w sąsiedztwie Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz Kościoła Ewangelickiego, którego latarnia wyznacza symboliczny środek miasta. Właśnie dobiegł 5–letni okres intensywnej modernizacji, zmian organizacyjnych i programowych. Muzeum całkowicie zmieniło swoje oblicze, stając się jedną z najnowocześniejszych instytucji muzealnych w kraju i Europie.

 

Obchody uświetniło otwarcie wystawy stałej pt. „Czas Świętowania”, poświęconej obrzędowości świątecznej w Polsce i Europie. Ekspozycja powstała w ramach modernizacji muzeum, w nowo wybudowanej dwupoziomowej przestrzeni, ze szklanymi antresolami, o łącznej powierzchni 650 m2. W nowocześnie zaaranżowanej sali można zobaczyć przykłady świątecznych strojów ludowych, biżuterii, rzeźb, malarstwa i innych obiektów związanych z obrzędowością.

Liczba wyświetleń: 361

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.