Aktualności
JESSICA pomoże wyremontować zabytkowe budynki UW
2013.12.19 13:05 , aktualizacja: 2013.12.19 13:19
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Środki unijne w ramach RPO pomogą odnowić kolejne perełki architektoniczne Warszawy. Już wkrótce dwa zabytkowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego (przy Krakowskim Przedmieściu oraz ul. Bednarskiej) przejdą rewitalizację. W budynku dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej po rewitalizacji będzie miał swoją siedzibę Instytut Dziennikarstwa UW. Rewitalizację przejdzie również Pałac Tyszkiewiczów-Potockich. Umowy w tej sprawie podpisali prezes BGK Dariusz Kacprzyk oraz rektor UW dr hab. Marcin Pałys. W uroczystości wziął udział również marszałek Adam Struzik.
Niespełna półtora roku potrwa rewitalizacja obiektów. Prace sfinansowane zostaną dzięki niskooprocentowanym pożyczkom, udzielonym uczelni przez Bank Gospodarstwa Krajowego jako managera Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich w ramach Inicjatywy JESSICA, wdrażanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013.
– Środki unijne to już nie tylko bezzwrotne dotacje, ale i pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Tym razem sięgnął po nie Uniwersytet Warszawski, który dzięki pieniądzom z RPO wybudował Wydział Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej, a także zmodernizował laboratoria Wydziału Geologii – powiedział marszałek Adam Struzik.
Obiekty objęte projektem są w bardzo złym stanie. Dotyczy to zwłaszcza budynku dawnych Łaźni. W odnowionym gmachu swoją siedzibę będzie miał Instytut Dziennikarstwa UW. Powierzchnię obiektu zajmą zarówno sale wykładowe i ćwiczeniowe, jak i pomieszczenia techniczne, a także studia radiowe i telewizyjne oraz redakcja uniwersyteckiej telewizji internetowej. Rewitalizację przejdzie również Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, w którym mieści się m.in. Centrum Języka i Kultury Polskiej "Polonicum", Instytut Muzykologii oraz Studium Europy Wschodniej. Odnowiony Pałac, który przylega do Traktu Królewskiego stanie się wizytówką śródmieścia Warszawy.
Koszt tych przedsięwzięć to odpowiednio ok. 8,2 mln zł oraz ok. 6,1 mln zł. Pożyczka w ramach Inicjatywy JESSICA pokryje 75 proc. kosztów inwestycji. Z uwagi na to, że charakter obu budynków jest istotny nie tylko dla Uniwersytetu Warszawskiego, ale samego miasta, oprocentowanie pożyczek ustalone zostało na poziomie 0,5 proc. w skali roku.
–Oba przedsięwzięcia doskonale wpisują się w założenia Inicjatywy JESSICA, której misją jest także dbałość o dziedzictwo kulturowe miast, będące nieodłączną częścią rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów miejskich. Środki powierzone nam przez Zarząd Województwa Mazowieckiego na tego rodzaju pożyczki są nadal dostępne i dlatego zachęcam inwestorów do podejmowania kolejnych, ciekawych wyzwań. Oprócz rewitalizacji, finansować możemy także szeroko pojęty katalog przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej– powiedział prezes BGK Dariusz Kacprzyk.
Liczba wyświetleń: 568
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.