Aktualności

Wymiana doświadczeń ułatwi wdrażanie nowego systemu

2014.02.05 12:40 , aktualizacja: 2014.02.07 12:01

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Ubiegły rok to pierwszy i bardzo problematyczny czas wprowadzania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wdrażania przepisów, wyciągania pierwszych wniosków i obserwowania funkcjonowania poszczególnych elementów tego systemu – powiedział marszałek Adam Struzik, otwierając III ogólnopolską konferencję „Samorządowa Gospodarka Odpadami – wyzwania samorządów”.

 

Jak podkreślił marszałek, już na tym etapie funkcjonowania systemu, po stosunkowo krótkim okresie, nasuwają się pierwsze wnioski: konieczne są dalsze zmiany w przepisach, a osiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu nie będzie możliwe bez rozwoju selektywnej zbiórki odpadów.

Ograniczenieilości odpadów organicznych kierowanych do składowaniawymaga dalszego rozwoju metod biologicznych, mechaniczno-biologicznych czy termicznych zagospodarowania odpadów, koniecznajest także poprawawspółpracy pomiędzy gminami, a także przedsiębiorstwami prywatnymi. Świadczą o tym przede wszystkim wyniki kontroli wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska i Najwyższej Izby Kontroli w gminach oraz instalacjach służących do przetwarzania odpadów komunalnych. Zaznaczył, że doskonalenie przepisów regulujących gospodarkę odpadami komunalnymi i podnoszenie wiedzy społeczeństwa to warunek konieczny sukcesu tegosystemu w Polsce.

 

 Konferencja, która odbyła się 5 i 6 lutego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zgromadziła samorządowców i przedsiębiorców biorących udział we wdrażaniu  nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Pozwoliła im podzielić się nie tylko negatywnymi, ale przede wszystkim pozytywnymi doświadczeniami i pomysłami, które mogą być wykorzystane przez samorządy gminne, na których spoczywa większośćobowiązków związanych z wdrażaniem systemu.

  • fot. T. Krukowski
  • fot. zielonka.pl
  • for. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 462

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.