Aktualności

Rewitalizacja płockiego dworca

2014.02.07 14:05 , aktualizacja: 2014.02.07 15:48

Autor: Zespół Agencji Rozwoju Mazowsza S.A., Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • wizualizacja
  • wizualizacja
  • wizualizacja
  • wizualizacja
  • Fot. arch. UM Płock
  • Fot. arch. UM Płock
  • Fot. arch. UM Płock
  • Fot. arch. UM Płock

Nowoczesny dworzec autobusowy i kolejowy, dwa parkingi dla podróżujących, hotel wraz z pokojami dla kierowców, zaplecze gastronomiczne i punkty usługowe… będą efektem projektu realizowanego przez miejską spółkę Rynex z Płocka. Środki z Inicjatywy JESSICA zostaną zainwestowane w rewitalizację i poprawę efektywności energetycznej szpecącego dotąd miasto budynku z lat 60. XX wieku.

 

„Rewitalizacja i termomodernizacja budynku dworca PKP w Płocku wraz z terenem przydworcowym” to tytuł pierwszego projektu, który zostanie zrealizowany komplementarnie ze środków Inicjatywy JESSICA w ramach działania 5.2 (Rewitalizacja) oraz 4.3 (Efektywność Energetyczna). Umowę w tej prawie podpisano 7 lutego br.

 

Kompleksowy remont pozwoli na lepsze wykorzystanie powierzchni budynku, uzyskanie znaczących korzyści ekonomicznych dla miasta oraz przyczyni się do rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Znacząco też poprawi komfort użytkowników dworca. Zarówno elewacja zewnętrzna, jak i wnętrze zaniedbanego dworca PKP i PKS przy ul. Dworcowej 46 wymagają natychmiastowego, kapitalnego remontu. Dotychczasowe rozwiązania techniczne i degradacja całego budynku wpływają na bardzo wysokie zużycie energii elektrycznej i cieplnej.

 

Obiekt zostanie dostosowany do obecnie panujących standardów rynkowych, co pozwoli uzyskiwać przychody z najmu powierzchni komercyjnych i hotelowych. Dzięki realizacji inwestycji będą tu funkcjonować przynajmniej trzy nowe przedsiębiorstwa komercyjne (hotel, lokal gastronomiczny, lokale handlowe) zatrudniające nowych pracowników (co najmniej 15 osób). Dodatkowo zrealizowane inwestycje w zakresie termomodernizacji budynku znacząco ograniczą koszty jego eksploatacji. Wyremontowany budynek będzie nie tylko architektoniczną wizytówką tej części miasta, ale również bazą noclegową dla turystów odwiedzających Płock.

 

Przy projektowaniu dworca podkreślono jego dynamiczny charakter. Symbolem wiodącym będzie skrzydło przekształcone w formę zadaszenia placu dworcowego. Szpaler elementów konstrukcyjnych przypominających drzewa przywoła wyobrażenia zieleni miejskiej, nadając założeniu wielkomiejski charakter. Przyjęta w ten sposób przyrodnicza estetyka podkreśla wizualnie energooszczędność „zielonego budynku”.

 

Nie zmieni się struktura konstrukcyjna i gabaryty istniejącego dworca. Natomiast parterowy pawilon przylegający do niego zostanie wyburzony. W pustym dziś holu dworcowym powstaną wyspy z lokalami gastronomicznymi oraz nowe reprezentacyjne schody do galerii. Inwestycja w zakresie efektywności energetycznej pozwoli na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz redukcję emisji CO2. Oświetlenie będzie wymienione na energooszczędne.

 

Dwanaście stanowisk autobusów zgrupowanych będzie na sześciu peronach. Przewidziano również peron poza dworcem dla autobusów miejskich i przelotowych. Wszystkie stanowiska będą zadaszone. Wygospodarowano też strefy dla parkujących samochodów osobowych, na które przeznaczone będzie każde wolne miejsce na terenie obiektu. Wokół inwestycji zamontowany zostanie monitoring oraz nowe oświetlenie.

 

Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i ma być gotowa do końca grudnia br. Oprócz kosztów preferencyjnego oprocentowania pożyczki Inwestor nie poniesie żadnych opłat i prowizji w związku z udzieleniem i obsługą przez BGK pożyczek JESSICA.

Liczba wyświetleń: 626

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.