Aktualności

Konwent Marszałów RP. Relacje samorząd – gospodarka

2014.02.07 15:00 , aktualizacja: 2014.02.07 15:53
Autor: opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.UMWŚ
fot.UMWŚ
fot.UMWŚ
fot.UMWŚ

Spotkaniem w Muzeum Narodowym w Kielcach marszałkowie polskich województw zainaugurowali pierwszy z trzech Konwentów Marszałków Województw RP pod przewodnictwem świętokrzyskiego. Tematem wiodącym było finansowanie inwestycji w nowej perspektywie 2014–2020 ze szczególnym uwzględnieniem relacji łączących naukę z gospodarką.

 

Mazowsze reprezentował członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Przedstawiciele regionów dyskutowali nad istniejącymi i planowanymi instrumentami wsparcia przedsiębiorczości, nowym podejściem do innowacyjności, a także działaniami sektora bankowego na rzecz rozwoju regionalnego. Kierunek w jakim zmierzają plany prorozwojowe w tym kontekście obejmuje wzmocnienie istniejących ośrodków, jak również tworzenie wyspecjalizowanego, kompleksowego systemu instytucjonalnego wsparcia biznesu.

 

Uczestnicy Konwentu podkreślali także, że ważne jest precyzyjne określenie obszarów, gdzie warto koncentrować unijne pieniądze. Gość spotkania wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska udzieliła rad przedstawicielom samorządów odnośnie tworzenia Regionalnych Programów Operacyjnych i wykorzystywania środków unijnych. Podkreśliła, że są to ostanie tak duże środki z UE dla Polski, zaś wymagania, które stawia Komisja Europejska dotyczą bardzo wielu obszarów i trzeba uważnie brać je pod uwagę przy wykorzystywaniu funduszy.

 

Drugiego dnia obrady skoncentrowały się wokół nowego podejścia do wsparcia szeroko pojętej innowacyjności, szczególnie ideologii smart specialisation strategy, wprowadzonej przez Komisję Europejską w obecnej perspektywie finansowej oraz roli mediów w kontekście budowania lokalnej tożsamości. Gośćmi spotkania byli m.in. komisarz ds. programowania finansowego i budżetu Komisji Europejskiej Janusz Lewandowski, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP przy UE Marek Prawda oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

W czasie konwentu marszałkowie przyjęli 11 wspólnych stanowisk, dotyczących m.in.: finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2014 r. świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, zasad realizacji programów operacyjnych polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, zmian programowych w regionalnych ośrodkach Telewizji Polskiej S.A czy udziału przedstawicieli Konwentu Marszałków Województw RP w pracach Komitetów Monitorujących krajowe programy operacyjne 2014–2020.

 

Następne obrady Konwentu Marszałków Województw RP odbędą się w dniach 9-11 kwietnia w Busku-Zdroju.

Liczba wyświetleń: 648

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.