Aktualności
„Janosikowe” kontra kultura
2014.02.20 13:00 , aktualizacja: 2014.07.08 13:31
Autor: Biuro Prasow UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
O nowych planach i wyzwaniach, a także trudnościach wynikających z działalności mazowieckich instytucji kultury w 2014 r. w cieniu „janosikowego” rozmawiali marszałek Adam Struzik i dyrektorzy mazowieckich instytucji kultury. Spotkanie odbyło się w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Samorząd Województwa Mazowieckiego finansuje aż 28 jednostek kultury na terenie całego województwa, w tym 18 muzeów, 4 teatry, 3 centra kultury i sztuki, 1 bibliotekę i 2 inne ośrodki kultury. Mimo trudności finansowych związanych z „janosikowym”, instytucje nie zwalniają tempa. Ich tegoroczna oferta zapowiada się bardzo atrakcyjnie.
– To przede wszystkie zasługa dyrektorów i pracowników naszych instytucji, którzy w tych niełatwych dla kultury czasach, starają się robić wszystko, aby placówki się rozwijały i ciągle wzbogacały swoją ofertę. Mam wielką nadzieją, że uda nam się wygrać batalię z nielogicznym „janosikowym”, co bez wątpienia przełoży się także na wzrost dotacji dla naszych instytucji kultury – zaznaczył marszałek Adam Struzik.
W tym roku województwo mazowieckie na działalność swoich 28 jednostek kultury przekaże ok. 123,6 mln zł. To mniej niż w ostatnich latach, bowiem średnie wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego na jakie mogły liczyć jednostki kultury jeszcze w ciągu ostatnich pięciu lat wynosiło ponad 137 mln zł. Walka kultury z „janosikowym” trwa nie od dziś. W 2012 r. dyrektorzy marszałkowskich muzeów, teatrów i bibliotek podpisali wspólny apel do Ministra Finansów w sprawie destrukcyjnego wpływu janosikowego na mazowiecką kulturę. Niestety, do dziś przepisy nie zostały zmienione. 4 marca „janosikowym” zajmie się natomiast Trybunał Konstytucyjny.
Mimo problemów finansowych rok 2014 zapowiada się ciekawie. Zaplanowano ponad 295 wystaw i 271 przedstawień teatralnych i koncertów. Mazowieckie instytucje planują wydać około 195 różnych publikacji. Znaczne środki finansowe przeznaczone zostaną na prace konserwacyjne i zabezpieczanie zbiorów będących w posiadaniu jednostek kultury, a także na zakup nowych muzealiów, w tym m.in. instrumentów, numizmatów, woluminów, obrazów i grafik. W planach wydawniczych jednostek są publikacje, albumy, foldery i katalogi poświęcone statutowej aktywności jednostek oraz wydarzeń i projektów zaplanowanych na 2014 rok. Mazowieckie jednostki kultury stawiają w tym roku na szeroko pojętą działalność edukacyjną, o czym świadczą plany przeprowadzenia prawie 7 tys. lekcji muzealnych i warsztatów przygotowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dodatkowo udało się też wygospodarować pieniądze na szereg ważnych projektów takich jak np. Rok Oskara Kolberga. Jednak aktywna działalność jednostek nie byłaby możliwa bez aktywnej postawy samych instytucji, które starają się pozyskiwać środki zewnętrzne.
– Ambitne plany maja nie tylko instytucje warszawskie, ale i radomskie, płockie czy siedleckie. W Teatrze Polskim spodziewamy się m.in. premiery „Niżyńskiego” i „Króla Leara”. Płocki Teatr Dramatyczny proponuje swoim bywalcom aż trzy różne interpretacje szekspirowskiego „Hamleta”. Słowem – w 2014 r. na Mazowszu jest naprawdę wiele do zobaczenia – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.
Liczba wyświetleń: 421
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.