Aktualności

Proekologicznie w Glinojecku

2014.03.05 14:45 , aktualizacja: 2014.03.06 10:01

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst.mat. Biura Prasowego, MJWPU), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.WFOŚiGW w...
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot.Agnieszka Niedźwiedzka

Troska o środowisko naturalne oraz oszczędności to korzyści z inwestycji realizowanej w gminie Glinojeck (pow. ciechanowski).


Na budynkach mieszkalnych oraz sześciu placówkach edukacyjnych znajdujących się na  terenie gminy zostaną zamontowane kolektory słoneczne. Dzięki nim emisja zanieczyszczeń (CO2, tlenków siarki i pyłów) zostanie ograniczona o 186 ton w ciągu roku, a co za tym idzie poprawi się jakość życia mieszkańców. Władze Glinojecka pozyskały na ten cel ponad 1,6 mln zł ze środków unijnych.

 

Zakupionych i zainstalowanych zostanie łącznie 90 zestawów solarnych (84 na budynkach mieszkalnych i 6 na budynkach szkolnych). Zastosowane będą panele słoneczne rurowe, próżniowe, wykonane w technologii „heat-pipe” (rurka ciepła). Uzyskują one większą ilość energii, szczególnie w okresach wiosennym, jesiennym i zimowym. Technologia ta daje również możliwość szybkiego i taniego serwisowania bez konieczności wyłączania instalacji z eksploatacji.

 

Przedsięwzięcie wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego umożliwiając zachowanie dziedzictwa przyrodniczego gminy i regionu. 

 

Projekt będzie realizowany w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

Tytuł projektu: Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie Glinojeck – zastosowanie kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz na budynkach użyteczności publicznej

Beneficjent: Gmina Glinojeck

Całkowita wartość projektu: 2 400 478,93 zł

Kwota dofinansowania: 1 643 310,09 zł

Działanie: 4.3 Ochrona powietrza, energetyka

Liczba wyświetleń: 659

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.