Aktualności

Ekologia i turystyka na topie

2014.03.12 14:10 , aktualizacja: 2014.03.14 11:41
Autor: Agnieszka Niedźwiedzka-Pazio, MJWPU, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
fot. Jan Pajączkowski
fot. Jan Pajączkowski
fot. Jan Pajączkowski

Ponad 7,5 mln zł otrzyma na inwestycję subregion radomski. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego zarówno diecezja radomska, jak i mieszkańcy gmin Zwoleń, Sienno i Potworów zyskają możliwość realizacji istotnych dla nich projektów: szlaku turystycznego z dwoma obiektamioraz zakup kolektorów słonecznych.

 

Umowy zostały podpisane 12 marca br., a województwo mazowieckie reprezentował  wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Pierwszy z projektów zakłada wyznaczenie i oznakowanie szlaku turystycznego „Zabytki Radomia’”. Dla mieszkańców i turystów to nowe miejsce na rekreacje, spacery, ścieżki rowerowe, a wszystko w otulonej zabytkowymi eksponatami aranżacji. Dla najmłodszych to ciekawa forma poznania własnego miejsca zamieszkania. Szlak obejmie 23 zabytki związane z historią miasta – najstarsze z nich to pochodzące z X wieku pozostałości grodziska, natomiast najmłodszy zabytek to osiedle fabryczne. Architektura zostanie odpowiednio oznakowana tablicami informacyjnymi. Zwiedzanie ułatwią też mapy, przewodniki oraz strona internetowa. Ponadto projekt zakłada powstanie Centrum Informacji Turystycznej oraz nowego obiektu kultury – Muzeum Katedralnego. Będzie można tu znaleźć eksponaty dziedzictwa kulturowego związane nie tylko z ziemią radomską, ale także z historią Polski. Swoją siedzibę instytucja będzie miała w wyremontowanej kamienicy, co również wchodzi w realizację projektu.

 

Drugi z projektów dotyczy zakupu i montażu 592 zestawów kolektorów słonecznych płaskich oraz próżniowych. Swoim zasięgiem inwestycja obejmie mieszkańców gminy: Zwoleń (powiat zwoleński), Potworów (powiat przysuski) oraz Sienno (powiat lipski). Zestawy solarne pokrywają około 60–70 proc. energii potrzebnej do produkcji wody użytkowej. Innowacyjność projektu wiąże się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz z eliminacją zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Dla mieszkańców objętych projektem to także zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstw domowych.

Liczba wyświetleń: 396

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.