Aktualności

Nowe inwestycje na Mazowszu

2014.03.13 13:00
Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński

Dzięki środkom z Unii Europejskiej powstaną nowe inwestycje w Węgrowie i Sokołowie Podlaskim. 12 marca br. umowy o dofinansowanie podpisali członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego – Janina Ewa Orzełowska oraz Wiesław Raboszuk.

 

Miasto Węgrów postawiło na turystykę. W ramach projektu pn.: „Poprawa wykorzystania walorów naturalnych i kulturowych Węgrowa dla rozwoju turystyki i rekreacji”, którego dofinansowanie wyniesie prawie 500 tys. zł, władze Węgrowa planują szereg inwestycji. Wśród nich jest m.in. wytyczenie i oznakowanie Wielokulturowych Tras Turystycznych. Jedna z nich będzie prezentować zabytki i miejsca będące symbolami harmonijnego współżycia w mieście przedstawicieli wielu kultur i religii. Kolejna to szlak rowerowy ukazujący naturalne piękno rzeki Liwiec i bogactwo przyrodnicze tych terenów. W ramach projektu zostanie wytyczona i oznakowana trasa rowerowa o długości 9,5 km, przebiegająca w większości przez obszar chroniony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Ostatnia trasa – Legenda Mistrza Jana, to szlak pieszy przybliżający dzieciom legendę Mistrza Jana Twardowskiego, którego magiczne zwierciadło znajduje się właśnie w Węgrowie.

 

W ramach projektu powstanie aplikacja internetowa do zarządzania programem rabatowym „Bonus za zwiedzanie”, zachęcającym turystów do odwiedzenia co najmniej pięciu z trzynastu atrakcji zlokalizowanych na terenie Węgrowa i gminy Liw. Zastosowany zostanie także zintegrowany system identyfikacji wizualnej oraz powstanie strona internetowa z możliwością rezerwacji on-line zarówno usług turystycznych, jak i sprzętu wodnego czy rowerów. Kompleksowej wiedzy na temat regionu będzie można szukać w nowym Centrum Informacji i Promocji Turystycznej. Do dyspozycji zwiedzających będą materiały promocyjne, mapy oraz informatory (również w języku angielskim). Oferta turystyczna Węgrowa powstanie we współpracy z miastem Siedlce, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, gminą Łosice, Krasne i Liw. Dzięki temu promocja regionu będzie kompleksowa, spójna i ciekawa.

 

Wybudowany i wyposażony zostanie także nowy plac zabaw dla dzieci w Parku Armii Krajowej. Plac zabaw nad Zalewem będzie odnowiony, budynek wypożyczalni sprzętu wodnego rozbudowany, a wypożyczalnia sprzętu sportowego wzbogaci się o nowe urządzenia. Przy parkingu dla autokarów (ul. Kołłątaja) powstaną nowe toalety, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

 

Dzięki dotacji w wysokości niemal 1 mln zł na terenie miasta Sokołów Podlaski w ramach projektu pn.: „Sokołów eco Podlaski” powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów. Teren zostanie ogrodzony, oświetlony i zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli pozbywać się makulatury, tekstyliów, tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych, szkła, popiołu. Przyjmowane będą także odpady biodegradowalne, zmieszane i budowlane, odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady niebezpieczne. Dodatkowo inwestycja zakłada wyposażenie 2500 gospodarstw domowych z terenu Sokołowa Podlaskiego w trzy pojemniki do segregacji odpadów, np.: szkła, odpadów wielomateriałowych i odpadów zmieszanych. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli podnieść poziom recyklingu materiałowego, a stała kampania promocyjna wpłynie na ekologiczne zachowania mieszkańców w zakresie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

Liczba wyświetleń: 1198

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.